Jak zrobić stroik na cmentarz? To proste, niedrogie i nie zajmie dużo czasu

Agnieszka Hasiec
24.10.2022 19:00
Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Zaczynasz już rozglądać się za ładnym stroikiem na grób? Wcale nie musisz go kupować. Stroik możesz wykonać własnoręcznie. Oszczędzisz sporo pieniędzy, a przy tym w prosty sposób stworzysz wiązankę od serca.

Jak zrobić stroik na cmentarz?Jak zrobić stroik na cmentarz? fot. shutterstock

Jak zrobić samemu stroik na cmentarz?

Zrobienie stroika nie jest trudne. Rozpoczynamy od zebrania niezbędnych narzędzi i materiałów. Potrzebne nam będą:

  • gąbka florystyczną,
  • ostry nóż,
  • nożyczki,
  • klej na gorąco,
  • obcęgi,
  • kwiaty żywe lub sztuczne,
  • gałązki iglaków i inne ozdoby wg uznania np.: jarzębina, szyszki, liście, suszony lotos,
  • ozdobne wstążki i dekoracje (ozdoby kupimy w kwiaciarniach albo sklepach z dekoracjami).

Wieniec z żywych kwiatów wygląda pięknie i naturalnie, jest natomiast mniej trwały od sztucznego. Do takiego stroika wybierajmy dość trwałe gatunki kwiatów, takie jak: goździki, lilie, chryzantemy, czy róże. Natomiast wiązanka ze sztucznych kwiatów przetrwa w niezmienionym stanie nawet kilka miesięcy. Wybór należy do nas. W zależności od tego, na jaki stroik się zdecydujemy, wybierzmy odpowiednią gąbkę florystyczną. 

A tu trochę inspiracji:

Jak zrobić stroik na cmentarz? 

Robienie stroika rozpoczynamy od przycięcia gąbki florystycznej. Jeżeli nasza kompozycja będzie z kwiatów żywych, namoczmy gąbkę w wodzie. Kolejnym krokiem jest zrobienie bazy z gałązek iglaków. Wbijamy gałązki we floret (gąbkę), aby został nimi osłonięty. Teraz czas na kwiaty. Przejrzyjmy gotowe stroiki w sieci. Zbierzmy jak najwięcej inspiracji, a następnie stwórzmy własną koncepcję. Bezpiecznie będzie zdecydować się na 1-2 kolory przewodnie. Możemy też poeksperymentować z różnymi kwiatami w odcieniach jednej barwy. Taki stroik będzie subtelny i delikatny. Możemy równie dobrze stworzyć wiązankę tematyczną, np.  w jesiennej kolorystyce z dodatkiem darów natury - szyszek, jarzębiny, orzechów. Dekoracyjne dodatki najłatwiej przymocować przy pomocy kleju na gorąco.

Dajmy się ponieść kreatywności i sercu.

Więcej o: