Rośliny zimozielone, czyli gatunki zachowujące zielone liście nawet zimą

Jeżeli jesteśmy miłośnikami zieleni i nie chcemy rezygnować z niej również zimą, wciąż mamy duży wybór roślin, które przepięknie zdobią nasze otoczenie o tej porze roku.

rośliny zimozielonerośliny zimozielone fot. pexels

Wyróżniamy wiele odmian i gatunków roślin zimozielonych. Znajdziemy wśród nich krzewy i drzewa, byliny, trawy oraz pnącza. Każdy miłośnik zieleni z pewnością znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Trawy i byliny zimozielone

Zimozielone trawy i byliny sprawiają, że ogród przez cały rok jest atrakcyjny i przyjemnie zielony. Najlepszą rośliną do sadzenia na sezon zimowy jest paproć, jej korzenie są idealnie dostosowane do niskich temperatur oraz opadów śniegu. Do traw i bylin zimozielonych zaliczane są m.in.: kostrzewa Festuca, turzyca, bambus, ciemiernik, barwinek pospolity, kopytnik pospolity.

Pnącza zimozielone

Zimozielone pnącza stanowią zimową ozdobę ogrodu czy balkonu. Najpopularniejszym pnączem w naszym klimacie jest niezaprzeczalnie bluszcz jako roślina wiecznozielona, który tworzy gęste ściany lub długie dywany. Do pnączy zimozielonych zaliczamy także: trzmielinę Fortune’a i jeżynę Henry’ego.

Krzewy zimozielone

Krzewy zimozielone idealnie sprawdzają się jako zielony żywopłot. Wśród krzewów możemy rozróżnić liściaste i iglaste.

Zimozielone krzewy liściaste do ogrodu lub do doniczki to przede wszystkim: różanecznik, kalmia, golteria rozesłana, runianka japońska, azalia japońska, kalina sztywnolistna, bażyna czarna, modrzewnica, wrzos

Zimozielone krzewy iglaste posiadają często różnorodne pokroje oraz szyszki. Do krzewów iglastych możemy zaliczyć jałowiec, żywotnik, cyprysik groszkowy, choinę kanadyjską, kosodrzewinę i cyprysik tępołuskowy. 

Drzewa zimozielone

Liście drzew są dużo bardziej wrażliwe na mróz niż igły. W Polsce, ze względu na panujący klimat i dosyć mroźne zimy, gatunki uznane ogólnie za odporne na mróz, nie będą wykazywać całkowitej odporności, np. magnolia wielkokwiatowa zaliczana do niedużych drzew lub większych krzewów. Częściej za zimozielone drzewa uważa się rośliny pół wiecznie zielone. Jedynym drzewem, którego zieleń przetrwa zimę jest dąb Turnera. 

Wszystkie drzewa iglaste oprócz modrzewia, zachowują swoje zielone igły przez cały rok. 

Więcej o: