Dom z bali. Czy w polskich warunkach to dobra alternatywa dla domu murowanego?

W Polsce z roku na rok popyt na domy drewniane wzrasta. Dom z bali to stylowe i ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób planujących budowę domu.

Budowa domu z baliBudowa domu z bali fot. shutterstock

Dom z baliDom z bali fot. shutterstock

Budynek wykonany z bali drewna to ciekawa propozycja dla wielbicieli prostych, naturalnych i ekologicznych rozwiązań. Domy drewniane z bali to ciągle stosunkowo niszowa technologia we współczesnym budownictwie. Przedstawiamy główne wady i zalety domów z bali.

 Budowa domu z bali ma sporo zalet:

  • Czas budowy. Poza fundamentem przy budowie domu z drewna właściwie nie ma prac mokrych. Tego typu budynki mogą powstać nawet w kilka tygodni!
  • Oszczędność pieniędzy. Dom powstaje szybko, a zatem szybko się do niego wprowadzamy i robimy opłaty za dom, mieszkając już w nim.
  • Ekologiczny materiał. 
  • Zdolność do kumulowania ciepła i regulacji wilgotności. Latem drewno pochłania ciepło z zewnątrz, pozostawiając wnętrze domu przyjemnie chłodne, zimą to ciepło oddaje, chroniąc przed zbytnim wychłodzeniem. W takim domu tworzy się mikroklimat bardzo korzystny dla mieszkańców. 
  • Modułowość konstrukcji i możliwość łatwych i szybkich zmian. Powiększenie domu nie stanowi dużego problemu. 

Wady domów z bali

Domy drewniane, pomimo sporej ilości zalet, mają i wady, które warto znać przed podjęciem decyzji. 

  • Cena. Dom powstaje w szybkim tempie i cały budżet płacimy niemal od razu.  
  • Bezwładność cieplna. Dom drewniany bardzo szybko nagrzewa się zimą, ale i latem.
  • Konserwacja. Drewno to naturalny materiał, który wymaga regularnej konserwacji.

Czy warto zainwestować w dom z bali?

Zalety mieszkania w domu z drewna są niezaprzeczalne. Zaletą budynku jest z pewnością szybka budowa, która umożliwia przeprowadzkę do wymarzonego domu w krótkim czasie. 

Mówi się, że koszt budowy domu drewnianego jest nawet o 30% niższy niż w przypadku domów murowanych. Budżetowym rozwiązaniem jest budowa domu szkieletowego, dom z bali może się okazać w praktyce bardzo zbliżony w cenie do murowanego.

Zdolność do akumulacji ciepła sprawia, że dom z bali szybciej się nagrzewa oraz dłużej trzyma ciepło. W efekcie rachunki za ogrzewanie nie będą wysokie, a temperatura w domu pozostanie przyjemna do mieszkania.

W przypadku domów z bali musimy pamiętać o konserwacji. Jednak odpowiednio zaimpregnowane bale wykazują długą żywotność, porównywalną do konstrukcji murowanych.

Dom z bali wpisuje się w ekologiczny trend. Inwestycja ta jest więc dobra dla zdrowia, środowiska, a długoterminowo także i naszego portfela. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.