Filodendron to piękna i pożyteczna roślina. Usuwa szkodliwy formaldehyd z powietrza!

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
02.11.2022 11:00
Filodendron pięknie wygląda i ma nam wiele do zaoferowania. Świetnie oczyszcza powietrze. Podpowiadamy jak pielęgnować roślinę, by odwdzięczyła się bujnymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni.

FilodendronFilodendron fot. pexels

Filodendron (Philodendron) to roślina należąca do rodziny obrazkowatych, która obejmuje ponad 700 gatunków. Roślina ta, oprócz walorów dekoracyjnych ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – posiada zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu. Bardzo dobrze usuwa formaldehyd, bardzo szkodliwy, a obecny w naszym środowisku, benzol oraz dwutlenek węgla.

Uprawa filodendronu - najważniejsze wymagania rośliny

Jedną z najważniejszych zasad uprawy filodendronów jest zapewnienie im warunków, które są jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego miejsca występowania. Odwdzięczą się pięknymi, bujnymi liśćmi w różnych odcieniach zieleni. Filodendrony to rośliny tropikalne. Gleba powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna oraz lekka, dlatego polecane są mieszanki kompostu i torfu oraz piasku i perlitu.

Kluczowa w pielęgnacji filodendronów jest wilgotność. Jeśli roślinie nie zostanie zapewniona wysoka wilgotność otoczenia, to niestety będzie marnie rosła i chorowała. Filodendrony dobrze jest zraszać wodną mgiełką. Woda powinna być miękka i odstana. W okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy, natomiast liście powinny wciąż być systematycznie zraszane.

Filodendrony należą do tej niezbyt licznej grupy roślin, która od słońca woli cień. Słońce im szkodzi, powodując poparzenia objawiające się żółtymi plamami czy deformacją liści. Dobrze jest postawić roślinę w takim miejscu mieszkania, do którego promienie słoneczne bezpośrednio nie docierają, ale jednocześnie nie jest całkiem ciemno.

Optymalna temperatura otoczenie powinna mieścić się w granicach między 18 a 25°C. Jeśli narazimy roślinę na znaczący spadek temperatury, wówczas na liściach pojawią się przebarwienia.

Dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozytywnie wpływa na wzrost filodendronów, jest nawożenie. Rośliny nawozimy w okresie ich intensywnego wzrostu, czyli wiosną i latem. 

Więcej o: