Miękkie, aksamitne abażury w jasnych kolorach wykonane są z ... grzybni! Niesamowite projekty z odpadów organicznych

Nowatorskie materiały wykonane z materii organicznej świecą w ostatnich latach tryumfy w świecie designu i architektury. Estońska firma zaprezentowała kolekcję abażurów wykonanych z grzybni, mogliśmy oglądać je podczas tegorocznego Dutch Design Week

Estońska firma Myceen z Tallina zaprezentowała całą serię abażurów do lamp wiszących, które nazwali B-wise. Konstrukcja ramy lampy wykonana jest z aluminium i sklejki, jednak cały miękki i aksamitny abażur wykonany jest z grzybni, czyli wegetatywnej części grzyba. 

Abażury o średnicy 60 centymetrów wykonane są dzięki grzybni zmieszanej z trocinami i słomą - czyli odpadami z przemysłu rolniczego i drzewnego. Część grzybów odpowiedzialna za ich wzrost jest mieszana z odpadkami organicznymi  i wlewana jest do formy zaprojektowanego klosza, następnie w ściśle kontrolowanej temperaturze i wilgotności mieszanka z grzybnią dopasowuje się do kształtu formy. `

Po mniej więcej 5 tygodniach produkt może być gotowy do wyjęcia z formy, a odwodniony materiał przestaje rosnąć i się rozwijać. 

Jakie są zalety nowatorskiego materiału z grzybni?

Materiał wykonany z grzybni i wykorzystywany w projektowaniu obiektów takich jak abażury, czy małe meble i dekoracje jest materiałem czystym i w pełni bezpiecznym. Nie musimy się obawiać o dalszy rozój grzyba - wzrost materiału jest zatrzymywany w procesie produkcji. 

Wykorzystywanie grzybni w projektowaniu i tworzeniu nowych obiektów jest ekologiczne i wpisuje się w zrównoważony rozwój. Dodatkowo produkty stworzone z grzybni mogą być łatwo kompostowane w naturalnych warunkach, gdy zakończymy ich użytkowanie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.