Jak wyczyścić kominek? Ten własnoręcznie zrobiony, domowy preparat poradzi sobie z najtrudniejszym osadem

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
07.11.2022 13:39
Jak wyczyścić kominek w środku i na zewnątrz? Czym usunąć mocne zabrudzenia i sadzę? Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Jak wyczyścić kominek?Jak wyczyścić kominek? fot. shutterstock

Czyszczenie kominka i przejrzenie go pod kątem ewentualnych uszkodzeń to czynność zalecana przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jest podstawą bezpiecznego korzystania z kominka. Następnie wystarczy robić to już raz na trzy miesiące. Jak wyczyścić kominek w środku i na zewnątrz? Podpowiadamy. 

Od czego rozpocząć czyszczenie?

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że ogień wygasł, a szyba i wkład kominkowy są już wychłodzone. Zabezpiecz podłogę przy kominku, aby uchronić ją przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem.

Czyszczenie szyby kominka

Do wyczyszczenia szyby kominka, wystarczy przetarcie jej wilgotną szmatką, a następnie spryskanie  płynem do mycia szyb kominkowych. Wycieramy wszystko do sucha ręcznikiem papierowym lub gazetą i gotowe. Czyścić szybę możemy też miękką ściereczką czy gąbką, nie używajmy materiałów ściernych, które mogą porysować szkło. Na trudny do usunięcia smolisty nalot na szybie sprawdzi się alkohol. Polejmy nim brudne miejsca. 

Możemy wypróbować też domowy sposób, który nie kosztuje ani złotówki! Nabierzmy na szmatkę lub ręcznik papierowy trochę białego popiołu z paleniska, po czym wetrzyjmy w zabrudzenie. Popiół w połączeniu z substancjami smolistymi zbryla się i w prosty sposób pozbędziemy się brudu. Uważajmy jednak na ostre drobinki, które mogą znajdować się w popiele. 

Czyszczenie paleniska z sadzy

Zacznijmy od usunięcia popiołu. Możemy użyć do tego łopatki i wiaderka. Nie korzystajmy z tradycyjnego odkurzacza, gdyż w ten sposób może on ulec uszkodzeniu. Zabrudzenia osadzone na ściankach we wnętrzu kominka należy usunąć przy pomocy specjalnych środków chemicznych, zawarte w preparatach składniki zmiękczają brud. Spryskajmy ścianki kominka, a po chwili usuńmy brud wilgotną ściereczką. 

Jak czyścić kominki mocno zabrudzone?

Szyba mocno zabrudzona sadzą może być odporna na powyższe sposoby. Kiedy standardowe metody nie dają dobrych rezultatów, z pomocą przyjdzie nam preparat domowej roboty o zaawansowanym działaniu z 3 prostych składników!

Przepis na preparat, który pozwala na skuteczne czyszczenie kominka z sadzy:

  • szklanka octu,
  • 1/2 szklanki amoniaku,
  • łyżka sody oczyszczonej.

Składniki łączymy ze sobą, mieszamy i przelewamy do spryskiwacza. Tą mieszanką spryskujemy szybę, możemy nią też czyścić kominek od środka. Pozostawiamy preparat na ok. 10-20 min.Po tym czasie wilgotną szmatką usuwamy brud i polerujemy szybę do sucha. 

Więcej o: