Shabby chic - styl we wnętrzach, który pokochała Jennifer Lopez

Shabby chic to styl we wnętrzach, który w latach 80. wykreowała projektantka Rachel Ashwell. To właśnie ona zaraziła miliony kobiet, w tym Jennifer Lopez miłością do postarzanych przedmiotów z duszą.

Początki stylu

Styl shabby chic został zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy termin „shabby chic" został użyty w magazynie „The World of Interiors Magazine" w latach osiemdziesiątych XX wieku. Tłumacząc słowa - "shabby", oznacza brudny, wytarty. Natomiast "chic", to elegancja i szyk. Zestawienie tych określeń "shabby chic" tłumaczy się dosłownie jako „sfatygowany szyk".

sypialnia urządzona w stylu shabby chicsypialnia urządzona w stylu shabby chic fot. shutterstock

Jennifer Lopez pokochała shabby chic!

Rozwój stylu przypisuje się Rachell Ashwell, która dziś jest uznawana za główną propagatorkę tej stylistyki. Jennifer Lopez chętnie korzysta z pomocy znanej projektantki przy urządzaniu swoich apartamentów. Oczywiście w jej ulubionej stylistyce shabby chic!

Jak pisze piosenkarka „20 lat temu moja niesamowicie utalentowana przyjaciółka Rachel Ashwell udekorowała nasz dom w Savannah w stanie Georgia". Jennifer Lopez dodała, że projektantka pomagała jej przeprojektować dom ponownie na uroczystość ślubu z Benem Affleckiem. A shabby chic to jej ulubiony styl wnętrzarski, pełen przytulności i ciepła. 

Shabby chic - styl z duszą

Shabby chic to pełny uroku i klasy styl przywodzący na myśl letnie, mieszczące się na prowincji, brytyjskie rezydencje z przełomu XIX i XX w. Lekki i romantyczny. Dominują tu biele, które przeplatają się z pastelowymi odcieniami zieleni, różu, błękitu, a także szarością i beżem. Popularne w stylu shabby chic są subtelne motywy kwiatowe, koronki i dekoracyjne bibeloty. Pomieszczenia mogą wydawać się nieco cukierkowe i kobiece. Wnoszą jednak dużo spokoju, harmonii i przytulności, pozwalają poczuć się niczym w wiejskiej sielance.

wnętrze w stylu shabby chicwnętrze w stylu shabby chic fot. shutterstock

Shabby chic to idealny kierunek aranżacyjny dla wielbicieli stylizowanych mebli. Meble w stylu Shabby Chic czerpią z kierunków takich jak vintage, retro i klasyki. Idealnie sprawdzają się tu staromodne kredensy, komódki na stylizowanych nóżkach, szafki z bogatą ornamentyką, czy sofy i krzesła w stylu  ludwik.

Tym, co odróżnia meble shabby chic od pozostałych aranżacji, jest efekt ich postarzania. Elementy wyposażenia stylizowane są na sfatygowane, wiekowe, a jednocześnie z duszą. 

Więcej o: