Kontrowersyjny pomnik stanął w Mediolanie. To znak naszych czasów?

Prawie 5000 lat temu w Angli, zbudowano Stonehenge, czyli wielki krąg zbudowany z dużych rozmiarów kamieni, a w tym roku londyńskie biuro stworzyło Stonehenge 2.0 z 16 000 plastikowych butelek! Kontrowersyjny plastikowy pomnik stanął w Mediolanie

The Plastic Monument - tak nazwano instalację, która stanęła w południowej części Mediolanu. Za projekt odpowiada londyńskie biuro Vatraa architects, którzy inspirując się megalityczną budowlą z epoki neolitu i brązu stworzyli pomnik z trzech wielkich bloków składających się z tysięcy plastikowych butelek owiniętych metalową siatką. 

Skąd taka instalacja? Jest to efekt konkursu z 2019 roku, który był częścią kampanii organizowanej przez National Geographic - Planet or Plastic? Celem kampanii było zwrócenie uwagi i wzrost świadomości na temat zanieczyszczenia naszej planety plastikiem. Rozkład plastiku jest tak powolny, że zaprezentowane dzieło, z powodzeniem mogłoby stać niezniszczone przez kolejne 450 lat!.

Architekci z biura Vatraa podchodząc do projektowania, myśleli o swoich wnukach i o tym co im pozostawiają. Nasi przodkowie zostawili nam niesamowite dzieła architektury, takie jak piramidy, Stonehenge lub Wielki Mur Chiński, a czy nasi wnukowie będą zasypani jedynie plastikowymi odpadami? 

Kształt pomnika jest nam wszystkim znany, w końcu Stonehenge to jeden z najbardziej znanych monumentów na świecie. Jednak odtworzenie tej formy w takiej formie jest silnie niepokojące i powoduje, że chcemy zadać sobie pytanie: Co pozostawiamy naszym wnukom? Czy właśnie plastik jest dziedzictwem, które powinniśmy zachować dla następnych pokoleń?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.