Fenomen tego materiału sięga X wieku! Piękny, klasyczny i powraca na salony

Porcelana zyskała miano białego złota już wieki temu. Ten szlachetny materiał zdobi teraz nasze stoły, szczególnie podczas wyjątkowych okazji i świąt!

Piękna porcelana - dawniej i współcześnie

Porcelanowe zastawy i filiżanki niegdyś były tylko dla najbogatszych, a porcelana była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Współcześnie dobrej jakości porcelanowe zestawy i serwisy są znacznie bardziej przystępne cenowo. 

Porcelana - trochę o historii

Porcelana została wynaleziona w Chinach już w X wieku, ale dopiero prawie 800 lat później materiał ten nauczono się wytwarzać również w Europie.  Porcelana przez długi czas była cenniejsza nawet niż złoto! W XIII wieku porcelanę do Europy przywiózł najbardziej znany podróżnik i odkrywca Marco Polo. Od tego czasu chińska porcelana stała się obiektem pożądania, szczególnie na najważniejszych królewskich dworach! W średniowieczu wierzono również, że porcelana rozpadnie się, gdy w posiłku znajdzie się trucizna. Więc była jeszcze bardziej ceniona, gdyż uważano że pozwoli zabezpieczyć się przed zamachami na życie. 

Ręcznie formowane kubki porcelanowe ze złotemRęcznie formowane kubki porcelanowe ze złotem Fot. villa Italia

Pierwsze próby stworzenia porcelanowych naczyń w Europie datujemy na przełom XVI i XVII wieku, włoscy i francuscy artyści przez lata starali się osiągnąć takie efekty jak w Chinach. 

Przełomowy okazał się rok 1709, kiedy to Jan Fryderyk Bottger stworzył po raz pierwszy tak zwaną porcelanę twardą. Od tego momentu wypalanie porcelany stawało się coraz bardziej znane i popularne, również na terenie całej Rzeczpospolitej. 

Porcelana od lat była cenionym prezentem, i przekazywana była w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Piękne i praktyczne naczynia to wspaniałe pomysły na prezent dla naszych najbliższych! 

Serwis kawowy i serwis do herbatySerwis kawowy i serwis do herbaty Fot. VillaItalia

Historia porcelany w Polsce

Najstarszą manufakturą produkującą porcelanę w Polsce jest znany wszystkim Ćmielów. Dzięki opracowaniu nowoczesnych metod produkcji, coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na zakup porcelany w przystępnych cenach. 

Pierwsze wyroby porcelanowe były malowane i przedstawiały między innymi sceny biblijne, wiejskie krajobrazy, a także portrety sławnych ludzi. 

Obecnie w Polsce działają takie fabryki porcelany jak np Porcelana Bogucice, manufaktura w Wałbrzychu, oraz "karolina" w Jaworzynie Śląskiej. 

Naczynia z porcelany są współcześnie o wiele bardziej dostępne i znajdują się w większości polskich domów. Piękne i ponadczasowe komplety to piękna zastawa stołowa na każdą okazję, nie tylko od święta. 

Talerz i maselnica porcelanowaTalerz i maselnica porcelanowa Fot. Villa Italia

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.