Księżna Kate i książę William dostali je od Pierwszej Damy. To prezent, który gości też w polskich domach

Miasto Bolesławiec znane jest nie tylko w Polsce, a to z racji produkcji wyjątkowych wyrobów ceramicznych, które od lat zachwycają! Ręcznie wytwarzane i zdobione naczynia to hit w polskich domach!

Ceramika z Bolesławca znana jest na całym świecie, dzięki swojej niepowtarzalności. Każde naczynie wytwarzane jest ręcznie i jest ręcznie dekorowane. Wyjątkowe naczynia od lat świecą tryumfy i są jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich produktów. 

Ceramika BolesławiecCeramika Bolesławiec Fot. Shutterstock

Krótka historia ceramiki bolesławickiej

Ceramika w Bolesławcu miała możliwość rozwinąć się głównie dzięki dostępności dobrej jakościowo gliny w rejonie miasta. Pierwotnie, aż do XVIII wieku w Bolesławcu wytwarzano głównie proste naczynia kuliste, głównie do picia wina i piwa. Ale nawet wtedy ceramika ta była ceniona za staranność wykonania i różnorodność produkowanych kształtów. Jeszcze przed początkiem XIX wieku w Bolesławcu zaczęto produkować nowe formy z ceramiki, takie jak mleczniki, kałamarze czy malutkie dzbanuszki. 

Wtedy również zaczęto stosować nowy sposób ozdabiania ceramicznych naczyń - tak zwany biskwit. Na brązowe, surowe naczynia doklejano białą nakładkę, która wykonana była z wstępnie spieczonej, ale nieszkliwionej białej ceramiki. 

Naczynia z Bolesławca jakie znamy dzisiaj pojawiły się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. To wtedy zaczęto wykorzystywać białą glinkę, która nadawała się do malowania. Właśnie wtedy rozwinęła się stosowana do dziś metoda stempelkowa. 

Biała ceramika pokrywana była za pomocą gąbki w proste wzory o kobaltowym kolorze, a wraz z nadejściem secesji malowane wzory stawały się coraz bardziej fantazyjne. 

Zdobienia ceramiki z Bolesławca

Wyjątkowe zdobienia ceramiki z Bolesławca wykonywane są nieszkodliwymi dla człowieka i środowiska farbami. Zdobienia znanych na całym świecie naczyń to najczęściej kwiatki, groszki czy kółka, ale również czerwone maki i listki. Najbardziej rozpoznawalnym i nieodłącznym elementem ceramiki z Bolesławca jest kolor kobaltowy, który nakładany jest metodą stempelkową na każde naczynie. Dzięki ręcznemu zdobieniu, każdy jeden produkt jest prawdziwie wyjątkowy i niepowtarzalny. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.