Wystawa prac artystki Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

redakcja Cztery Kąty
18.11.2022 17:05
Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz jest już otwarta. Recenzje zdążyły już wydać największe gazety - "The Times", "The Guardians" czy "Daily Telegraph".

Dzieła artystki możemy obejrzeć w Tate Modern w Londynie. Tate Modern to muzeum sztuki nowoczesnej znajdujące się w Londynie, jedno z najważniejszych w świecie, obok Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

Czerwony i Pomarańczowy AbakanCzerwony i Pomarańczowy Abakan www.tate.org.uk

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern będzie okazją do zapoznania się z dorobkiem polskiej artystki. Kiedy rzeźby polskiej artystki po raz pierwszy ukazały się w latach 60. i złamały dotychczasowe reguły sztuki. Na ekspozycji w Londynie staną monumentalne rzeźby, które zostały skonstruowane przez artystkę Magdalenę Abakanowicz z materiałów organicznych, takich jak włosie koni. Pierwszą i najważniejszą inspiracją Abakanowicz jest natura, co udowadniają zbierane przez nią rogi, skóry i włosy. 

AbakanyAbakany www.tate.org.uk

Tak Tate Modern opisuje wystawę:

Wykonane z organicznych materiałów, takich jak końskie włosie, sizal i lina konopna, te skomplikowane trójwymiarowe formy zapoczątkowały nowe trendy w sztuce w latach 60. i 70. Przedstawiając 26 z tych radykalnych prac w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy, wystawa zaprezentuje Abakany jako las strzelistych rzeźb, umożliwiając zwiedzającym zbadanie ich niejednoznacznych form i ziemistych zapachów

Z kolei dziennik "The Times" skomentował:

Abakanowicz zaprasza do fascynującej wędrówki przez świat, którym tkanina łączy się z czymś, co wydaje się być bajkowymi formami

Magdalena Abakanowicz i jej twórczość, lata 80.Magdalena Abakanowicz i jej twórczość, lata 80. www.tate.org.uk

Na wystawie prezentowane są też wczesne prace tekstylne artystki oraz jej mało znane rysunki. Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz "Every Tangle of Thread and Rope" w Tate Modern została otwarta 17 listopada i będzie dostępna do zwiedzania, do 21 maja 2023. 

Więcej o: