Uśmiechnięte skrzaty w czerwonych kubraczkach w trakcie świąt pomagają Świętemu Mikołajowi. Skąd się wzięły w naszych domach?

Dekoracje świąteczne mają za zadanie wprowadzić nas w przytulny i pełen magii nastrój świąt Bożego Narodzenia. Domowe wnętrza w grudniu nabierają wyjątkowego charakteru, a uśmiechnięte skrzaty i krasnale przypominają nam by radować się tym pięknym czasem.

Domowe wnętrza przed świętami nabierają wyjątkowego charakteru, pachną piernikami, a wieczorami rozświetlają się tysiącami ledowych światełek. Mali, uśmiechnięci goście, w kolorowych kubraczkach i świątecznych czapeczkach sprawią, że nasze wnętrze będzie prawdziwie przytulne i ciepłe!

Najpopularniejszym i najważniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia  jest choinka, a wigilijne ubieranie drzewka jest jedną z najpiękniejszych tradycji świątecznych. W ostatnich latach pojawiają się również nowe tradycje i nowe dekoracje. 

Świąteczne skrzaty i krasnale

Świąteczne skrzaty znane są obecnie w całej Europie, jednak ich ojczyzną jest Skandynawia. Popularność tych małych uśmiechniętych stworzeń z pewnością przywędrowała do nas wraz z popularnymi skandynawskimi markami wnętrzarskimi. 

Świąteczny skrzat i Pan ŁośŚwiąteczny skrzat i Pan Łoś Fot. Homla

Według tradycji krajów skandynawskich, skrzaty żyją przez cały rok w naszych domach i pomagają w codziennych obowiązkach i opiekują się zwierzętami. W trakcie świąt domowi pomocnicy zamieniają się w pomocników świętego Mikołaja i pomagają mu roznosić prezenty po domach. Dlatego dzieci w Skandynawii zostawiają lampkę w oknie oraz smakołyki dla pomocnych skrzatów. 

Renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja

Oprócz krasnali czy skrzatów w naszych domach pojawiają się również renifery i ich żony reniferki, które coraz częściej są inspiracją przytulnych świątecznych dekoracji.

Skąd popularność uroczego zwierzątka, który w okresie świąt wznosi się wraz z saniami Świętego Mikołaja by pomóc mu rozwieść wszystkie prezenty? Renifery jako symbol świąt Bożego Narodzenia zostały rozsławione dzięki Clementowi C Moore'owi, który w 1832 roku w powieści Noc Wigilijna opisał znanego współcześnie nam wszystkim Rudolfa Czerwononosego. 

Znany na całym świecie Rudolf urodził się z czerwonym i jaskrawo świecącym nosem, przez co mierzył się z problemami z akceptacją swojego otoczenia. 

Dzięki tej popularnej historii, która była bazą kolejnych ekranizacji i bajek, renifery zagościły również w naszych domach!

Skrzat reniferka i reniferSkrzat reniferka i renifer Fot. Homla

Świąteczne wieńce

Świąteczne wieńce wykonane z iglastych gałązek przybyły do naszego kraju podobnie jak choinka z Niemiec. 

Dekorowane, proste zielone wieńce to piękne i oryginalne dekoracje, które mogą zawisnąć na naszych drzwiach lub znaleźć się w centralnym punkcie świątecznego stołu. 

Wieńce bożonarodzenioweWieńce bożonarodzeniowe Fot. Homla

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.