Światła i światełka, które od lat upiększają bożonarodzeniowe drzewka!

MATERIAŁ PROMOCYJNY
24.11.2022 17:25
Na początku były świece - to one zdobiły świąteczne drzewka. Dziś lampki rozświetlają choinki w każdym domu. Trzeba przyznać, że w ogromnej mierze to właśnie światełka choinkowe kreują magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia!

Świąteczny blask i migoczące magiczne światełka kojarzą nam się z bożonarodzeniowym drzewkiem. Współcześnie nie wyobrażamy sobie świątecznych dekoracji bez lampek choinkowych i świecących ozdób. Jaka jest historia najpopularniejszych świetlnych łańcuchów? 

Wynalazcą lampek choinkowych nie jest Thomas Edison, chociaż przez wiele lat spotykaliśmy się z taką informacją. Prawdziwym ojcem światełek choinkowych jest jego kolega - Edward Johnson. 

Edward Johnson ówcześnie był wiceprezesem Electric Light Company, a w 1882 roku po raz pierwszy zaprezentował innowacyjny wynalazek - światełka choinkowe. Podczas Świąt Bożego Narodzenia Johnson zamontował na swojej choince ponad 80 lampek w kolorach amerykańskiej flagi. 

Pierwsze opatentowane lampki połączone były w układzie szeregowym, czyli gdy jedna się przepaliła, nie świeciły się również pozostałe. Musieliśmy czekać kolejne lata na światełka, które znamy dzisiaj. 

Lata 70. i 80. dwudziestego wieku to okres rosnącej popularności lampek choinkowych. Kolejne firmy produkujące świecące żaróweczki na choinki powstawały jak grzyby po deszczu, a kolorowe lampki stały się świąteczną tradycją w prawie każdym kraju na świecie!

Ciekawostki na temat lampek choinkowych

1. Rodzina Gayów z Nowego Jorku pobiła w 2014 roku światowy rekord Guinessa w ilości lampek, którymi oświetliła swój dom. Użyto do tego celu 601 736 światełek! 

2. Rocznie na świecie do recyklingu trafia ponad 9 071 847 kilogramów zużytych lampek bożonarodzeniowych. 

3. Lampki choinkowe LED działają nawet 100 000 godzin dłużej niż tradycyjne światełka. Natomiast zużywają one nawet 95% mniej energii elektrycznej!

4. Corocznie do polskich szpitali trafia około 1000 osób, które zostały ranne wskutek kontaktu z lampkami choinkowymi! Najwięcej wypadków zdarza się podczas zawieszania lampek.

Więcej o: