Jacek Malczewski to jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, a jego dzieła prezentowały silne poczucie polskości i ukazywały wrażliwość artysty na piękno ojczystego krajobrazu, a także znajomość rodzimego folkloru.
Patriotyczno- historyczny nurt w twórczości Jacka Malczewskiego był okresem powstania jego najbardziej znanych i rozpoznawalnych obrazów, a sam artysta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy.
Obraz "Rzeczywistość" przez lata był ukryty w polsko-niemieckiej kolekcji rodzinnej, przez co nigdy nie został poznany przez polską publiczność.
Na przełomie 2021 i 2022 media obiegła informacja o odnalezieniu nieznanego wcześniej dzieła sztuki, które jest ważnym elementem w cyklu wielopostaciowych i symbolistycznych obrazów polskiego twórcy. Świat sztuki był świadomy istnienia tego dzieła, które wcześniej widziano na czarno-białych zdjeciach fotografki Amalii Krieger, która na początku dwudziestego wieku dokumentowała obrazy w pracowni Jacka Malczewskiego.
Obecnie obraz "Rzeczywistość" jest prezentowany publicznie po raz pierwszy od 1926 roku!
Gdy po raz pierwszy pojawiła się informacja o odnalezieniu dawno niewidzianego obrazu Jacka Malczewskiego Ministerstwo Kultury poddało w wątpliwość pochodzenie obrazu i możliwość, że został on nielegalnie wywieziony z Polski w latach 50 ubiegłego wieku. Jednak dom aukcyjny DESA Unicum przekonywała od początku, że jest w posiadaniu dokumentów, które mogą poświadczyć, że obraz ten był w posiadaniu polsko-niemieckiej rodziny.
W poniedziałek, koło południa w domu aukcyjnym pojawiło się kilku policjantów, a chwilę później pracownicy Muzeum Narodowego.
Do czasu wyjaśnienia sprawy obraz musi zostać przechowany w określonej siedzibie Przedstawiciele domu aukcyjnego wystąpili do prokuratury by ustanowić ich siedzibę jako miejsce przechowywania obrazu.