Długo wyczekiwana aukcja i niesamowity zwrot wydarzeń! Prokuratura zainteresowana "Rzeczywistością"

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
29.11.2022 16:00
Od tygodni świat sztuki i marszandzi skupieni są na odnalezionym dziele Jacka Malczewskiego i przewidywanej zawrotnej sumie jaką obraz ten ma osiągnąć podczas aukcji na początku grudnia. Jednak śledztwo prokuratury i wizyta uzbrojonych policjantów w domu aukcyjnym poddaje w wątpliwość termin długo oczekiwanego wydarzenia!

Jacek Malczewski to jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku, a jego dzieła prezentowały silne poczucie polskości i ukazywały wrażliwość artysty na piękno ojczystego krajobrazu, a także znajomość rodzimego folkloru. 

Patriotyczno- historyczny nurt w twórczości Jacka Malczewskiego był okresem powstania jego najbardziej znanych i rozpoznawalnych obrazów, a sam artysta jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. 

"Rzeczywistość" - nieznane dzieło Jacka Malczewskiego

Obraz "Rzeczywistość" przez lata był ukryty w polsko-niemieckiej kolekcji rodzinnej, przez co nigdy nie został poznany przez polską publiczność. 

Na przełomie 2021 i 2022 media obiegła informacja o odnalezieniu nieznanego wcześniej dzieła sztuki, które jest ważnym elementem w cyklu wielopostaciowych i symbolistycznych obrazów polskiego twórcy. Świat sztuki był świadomy istnienia tego dzieła, które wcześniej widziano na czarno-białych zdjeciach fotografki Amalii Krieger, która na początku dwudziestego wieku dokumentowała obrazy w pracowni Jacka Malczewskiego. 

 Obecnie obraz "Rzeczywistość" jest prezentowany publicznie po raz pierwszy od 1926 roku!

Obraz polskiego malarza zatrzymany przez policję?

Gdy po raz pierwszy pojawiła się informacja o odnalezieniu dawno niewidzianego obrazu Jacka Malczewskiego Ministerstwo Kultury poddało w wątpliwość pochodzenie obrazu i możliwość, że został on nielegalnie wywieziony z Polski w latach 50 ubiegłego wieku. Jednak dom aukcyjny DESA Unicum przekonywała od początku, że jest w posiadaniu dokumentów, które mogą poświadczyć, że obraz ten był w posiadaniu polsko-niemieckiej rodziny. 

W poniedziałek, koło południa w domu aukcyjnym pojawiło się kilku policjantów, a chwilę później pracownicy Muzeum Narodowego. 

Do czasu wyjaśnienia sprawy obraz musi zostać przechowany w określonej siedzibie Przedstawiciele domu aukcyjnego wystąpili do prokuratury by ustanowić ich siedzibę jako miejsce przechowywania obrazu.

Więcej o: