Surrealistyczne meble przyszłości? Niemożliwe i dziwnie niepokojące formy krzeseł zaprojektowane ze wsparciem sztucznej inteligencji

Dysfunkcjonalne? Surrealistyczne? Fascynujące? Projekty krzeseł autorstwa Kaveh Najafian są dziwnie niepokojące i przywołują na myśl kadry z filmów o postapokaliptycznym świecie.

Krzesła Louhi zawdzięczają swoją nazwę zainteresowaniami artysty fińską mitologią. Louhi to według fińskiej mitologii czarownica i władczyni Pohjoli - krainy północy i krainy dna. Według wierzeń przypisuje się jej władzę nad zimą i ciemnością. Współcześnie postać tej władczyni z Północy została przedefiniowana przez skandynawskie feministki, które stawiają ją za przykład kobiety wyzwolonej. 

Surrealistyczne krzesła wydają się niepraktycznymi i skrajnie niewygodnymi strukturami, które są wręcz niemożliwe i nierealistyczne. Obiekty te są współczesnym przykładem tego jak forma może dominować nad funkcją. Surrealistyczne formy są efektem niezamierzonych eksperymentów artysty z oprogramowaniem sztucznej inteligencji. 

Kaveh Najafian wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji by wykorzystywać wyobraźnie i ekspresje poza znanymi nam obecnie ramami, dodatkowo rezygnując z funkcjonalności i praktyczności i koncentrując się na intencji i sile niewyobrażalnych struktur. 

Dzięki sztuce AI wszystko może być wszystkim, wszystko jest możliwe w niemożliwym świecie! komentuje autor nierealistycznych projektów.

Nowa seria projektów artysty z jednej strony pokazuje nam znany i łatwo rozpoznawalny mebel codziennego użytku - krzesło/fotel, jednak w nowej, odrealnionej formie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA