Nie tylko przelewanie wosku i obierki z jabłek - Andrzejki to najmagiczniejszy wieczór w roku! Postawcie na te dekoracje!

Wigilia Św Andrzeja to magiczny, pełen wróżb wieczór, kiedy możemy poznać imię naszego przyszłego małżonka, lub dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości. Jak udekorować dom na andrzejkowe przyjęcie?

Andrzejkowe lanie wosku to sposób na przewidzenie swojej przyszłościAndrzejkowe lanie wosku to sposób na przewidzenie swojej przyszłości Fot. Pixabay

Andrzejki to wieczór wróżb, które odprawiamy zawsze w wigilię świętego Andrzeja, czyli wieczorem 29 listopada. W Polsce Andrzejki są bardzo popularne i są doskonałą okazję by zorganizować przyjęcie lub wziąć udział w hucznej imprezie przed nadchodzącym Adwentem. 

Andrzejkowe wróżby znane są w Polsce od dawna, a pierwszą wzmiankę o wróżbiarskich zwyczajach datujemy na XVI wiek. Pojawiła się ona w sztuce teatralnej "Komedyja" w 1557 roku. Zwyczaj świętowania w wigilię świętego Andrzeja jest rozpowszechniony nie tylko w naszym kraju, ale również w Niemczech, Szwajcarii oraz całej Europie Środkowo-Wschodniej. 

Najpopularniejsze Andrzejkowe wróżby

  • Lanie wosku - przez ucho klucza lejemy do miski z zimną wodą gorący wosk, a kształt, który zastygnie rzucamy jako cień na ścianę. Kształt który zobaczymy jest jasnym znakiem co czeka nas w przyszłości. 
  • Wróżba z obierków jabłka pozwala nam poznać pierwszą literę imienia ukochanej lub ukochanego. By ją poznać należy obrać jak najdłuższy obierek z jabłka i rzucić go przez lewe ramię. Kształt, który przybierze upadając na podłogę należy porównać do litery, która będzie znakiem na naszą przyszłość. 
  • Wróżba z kolejki butów - By dowiedzieć się kto pierwszy weźmie ślub należy wziąć buty wszystkich gości przybyłych na przyjęcie i ustawić je w linii aż do progu domu. Czyj but pierwszy dotknie drzwi, ten pierwszy weźmie ślub. 

Dekoracje na Andrzejki

Andrzejki to święto pełne magii i wróżb, warto więc tego dnia zadbać o klimatyczne dekoracje!

By stworzyć magiczny klimat świetnie sprawdzą się świece i światełka, które zadbają o odpowiednie oświetlenie i stworzą odpowiedni nastrój. 

Na ścianach i oknach warto powiesić gwiazdki i lampiony, które wydają się nieodzownym symbolem Andrzejek. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.