"Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". Aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Poszukiwanie korzeni, tematyka społeczna, harmonijny związek człowieka z naturą, definiowanie przestrzeni. Taką tematykę porusza wystawa.

"Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910"

Ekspozycja powstała dzięki współpracy z Gothenburg Museum of Art, jest pierwszą kompleksową prezentacją malarstwa nordyckiego przełomu XIX i XX wieku w Polsce. Przedstawia dzieła artystów ze zbiorów muzeów duńskich, fińskich, islandzkich, norweskich, szwedzkich i polskich. Nadrzędnymi poruszanymi wątkami jest zachwyt nad rodzimymi pejzażami, ukazanie wnętrz domów i pracowni artystów  poszukiwanie źródeł narodowej kultury w folklorze i środowisku, aż po odkrywanie mistycznych wartości natury.

'Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910''Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910' fot. www.mnw.art.pl/

'Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910''Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910' fot. www.mnw.art.pl

Sztuka Północy

Na wystawie zaprezentowano najważniejsze zjawiska artystyczne i tematy malarstwa Północy. Na ekspozycji zobaczymy między innymi dzieła Edvarda Muncha, Vilhelma Hammershøia, Hanny Hirsch-Pauli, Andersa Zorna i Carla Larssona. Wybór dzieł artystów skandynawskich uzupełniają obrazy malowane przez Polaków (Boznańska, Chełmoński, Mehoffer). Zestawienia pozwalają wskazać na podobieństwa, inspiracje i aspiracje łączące malarstwo polskie i nordyckie przełomu XIX i XX wieku, zarówno w zakresie formy, jak i treści dzieł.

Kilka słów od kuratorów aktualnej wystawy, Agnieszki Bagińskiej i Wojciecha Głowackiego:

Tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie nawiązuje do przesilenia letniego – zjawiska naturalnego o szczególnym znaczeniu w kulturze nordyckiej. Przyroda regionu była ważnym tematem sztuki w Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji na przełomie XIX i XX wieku, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ekspozycji. Dla dzisiejszych odbiorców to właśnie relacja człowieka z naturą jest najbardziej rozpoznawalnym i docenianym aspektem tradycji, kultury i stylu życia w krajach leżących na Północy Europy.

'Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910''Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910' fot. www.mnw.art.pl

'Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910''Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910' fot. www.mnw.art.pl

Wystawa potrwa do 5 marca 2023.

Więcej o: