Jak pielęgnować monsterę? Ustaw ją w tym miejscu i obserwuj, jak liście bujnie rosną!

Monstera Deliciosa - zdecydowanie możemy nazwać ją królową roślinności w naszych domach, a także biurach. Od kilku lat jej popularność rośnie w zaskakująco szybkim tempie. Przy tym, monstera nie jest wymagającą rośliną. Po zapewnieniu jej odpowiednich warunków odwdzięczy się imponującymi rozmiarami i pięknymi, rozłożystymi liśćmi. Ale..nie wystarczy samo podlewanie raz w tygodniu.

MonsteraMonstera fot. pexels

Jak podlewać monsterę?

Monstera, jak każda roślina wymaga regularnego podlewania. Nie przepada jednak za zbyt wilgotnym podłożem. Wiosną oraz latem należy podlewać ją  raz w tygodniu, jesienią oraz zimą - jeszcze rzadziej.  Dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest już lekko przeschnięta. Wystarczy raz na 10 dni.

Gdzie ustawić monsterę?

Monstera dobrze odnajdzie się w miejscach, w których panuje półcień. Nie służą jej bezpośrednio padające promienie słoneczne, dlatego nie ustawiajmy jej zbyt blisko okna. Inaczej, liście monstery mogą ulec poparzeniu, czego efektem będą przebarwienia na liściach.  Kiedy natomiast ustawimy ją w cieniu, roślina zostanie pozbawiona charakterystycznych nacięć.

Rośliny w okresie grzewczym nie powinno ustawiać się zbyt blisko piecyków i grzejników. Monstera źle reaguje na suche powietrze, przepada za to za zraszaniem. 

Monstera - najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji

  • Monsterę najlepiej uprawiać w podłożu torfowym, którego główną zaletą jest przepuszczalność. Można ją jednak posadzić w uniwersalnej ziemi przeznaczonej do uprawy roślin doniczkowych.
  • Wiosną oraz latem należy podlewać ją raz w tygodniu, jesienią oraz zimą rzadziej, dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha.  
  • Od początku marca do końca sierpnia powinniśmy nawozić monsterę raz na 2 tygodnie. Natomiast w okresie jesienno-zimowym wstrzymujemy się z tym zabiegiem.
  • Monstera najlepiej odnajdzie się w miejscach, w których panuje półcień.
  • Monsterę przesadzamy raz w roku na wiosnę przez pierwsze 3 lata jej życia.

Monstera nie należy do roślin wymagających. Po zapewnieniu jej odpowiednich warunków będziemy mieli w swojej kolekcji roślinę, która nie tylko wspaniale się prezentuje, ale i jest prosta w pielęgnacji. 

Więcej o: