Jak wyczyścić zamsz? Proste sposoby, dzięki którym materiał będzie jak nowy!

Zamsz to wymagający materiał, a jego czyszczenie to nie taka prosta sprawa. Czym czyścić zamsz, by przywrócić materiałowi jego świetność? Poniżej znajdziecie sprawdzone sposoby na czyszczenie zamszu i jego pielęgnację.

Zamszowe powierzchnieZamszowe powierzchnie fot. shutterstock

Materiał zamszowy

Zamszowy materiał zazwyczaj kojarzy się nam z pokryciem obuwia lub odzieży, najczęściej kurtek. Spotykany jest także na meblach wypoczynkowych. Zamsz prezentuje się naprawdę elegancko, należy jednak do wymagających materiałów. Szybko się brudzi, a jego czyszczenie różni się od innych materiałów. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób obchodzić się z zamszem.

Jak postępować z zamszem

Czym czyścić zamsz, by go nie zniszczyć? Jest to delikatny materiał, łatwo uszkodzić jego strukturę. Do czyszczenia zamszu powinniśmy używać odpowiednich, przeznaczonych do tego akcesoriów.  Do pozbycia się niewielkich plam, zabrudzeń, czy kurzu przyda się szczotka z miękkim włosiem lub specjalna gumka do zamszu.

Zamsz źle znosi płyny. Gdy na zamszową powierzchnię rozleje się jakaś ciecz, przyłóżmy papierowy ręcznik, aby nie dopuścić do wchłonięcia się płynu do struktury zamszu, a tym samym jego odbarwienia. Nie usuwajmy plam z zamszu za pomocą wody! Nie tylko ich nie usunie, ale też pogorszy stan materiału.

Zamszowym powierzchniom nie służy  słońce. Starajmy się ustawiać meble z zamszowym obiciem z dala od ostrych promieni słonecznych. 

Jak czyścić zamsz? Sprawdzone sposoby

1. Czyszczenie przy pomocy szczoteczki 

Z niewielkimi zabrudzeniami powinna poradzić sobie szczoteczka, specjalna do zamszu lub zwykła do zębów. Przetrzyjmy nią zabrudzone miejsce bez użycia wody.

2. Specjalne preparaty do zamszu

Detergenty przeznaczone do zamszu poradzą sobie z większymi zabrudzeniami. Wystarczy umieścić niewielką ich ilość na plamie, odczekać, po czym przetrzeć suchą szmatką. 

3. Domowe środki 

Do usunięcia zabrudzeń z zamszowej tkaniny doskonale nadaje się pasta zrobiona z mleka i sody oczyszczonej (jedna szklanka mleka na łyżeczkę sody). W powstałej mieszaninie należy namoczyć ściereczkę, odsączyć ją z nadmiaru roztworu, po czym pocierać zabrudzenia. Po wyschnięciu pocieramy plamę gumką do zmazywania.

4. Metoda na tłuste plamy

Posypmy plamę mąkę ziemniaczaną lub talkiem i pozostawmy na kilka godzin. Teraz wystarczy już tylko odkurzyć mebel. 

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.