Jak podlewać i pielęgnować aloes? Ta roślina ma mnóstwo właściwości leczniczych!

Aloes to roślina dobrze znana nam wszystkim. Nasze mamy i babcie chętnie uprawiały go w domach. To nie tylko ozdobny kwiat, ale także cenna roślina lecznicza. Dowiedz się jak pielęgnować aloes i jak często należy go podlewać.

AloesAloes fot. shutterstock

Lecznicze właściwości aloesu

Pochodzący z Ameryki Południowej aloes, w naszych warunkach klimatycznych może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach, jako roślina doniczkowa.

Aloes to cenna roślina o wielu właściwościach leczniczych. Najczęściej do tego celu wykorzystywany jest z sok z aloesu. Służy do detoksykacji organizmu, a nawet wpływa na hamowanie rozwoju niektórych nowotworów. Do właściwości aloesu należą również:

  • Poprawa stanu skóry. Aloes łagodzi objawy chorób skórnych, a preparaty z aloesu są pomocne w przypadku odmrożeń i oparzeń skórnych.
  • Działanie grzybobójcze, bakteriobójcze, przeciwzapalne.
  • Obniżanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi.
  • Wsparcie układu pokarmowego.
  • Stymulacja układu odpornościowego – składniki zawarte w aloesie wspierają ochronę organizmu.
  • Uzupełnienie braków witamin w organizmie

AloesAloes fot. shutterstock

Aloes - pielęgnacja w domu 

Aloes nie wymaga wiele pielęgnacji. Jest wyjątkowo odporny na niedobór wody. Aby przetrwać okresy suszy, magazynuje wodę i składniki odżywcze w liściach.

Roślinie należy zapewnić bardzo dużo światła. Niedobór światła w okresie zimowym jest największym problemem w domowej uprawie aloesu, gdyż niedostatecznie oświetlone liście wyciągają się i karleją, a  roślina traci walory ozdobne. Z tego względu zimą najlepiej ustawić doniczkę z aloesem w pobliżu dużego okna. 

Aloes potrzebuje podłoża dobrze przepuszczalnego. Najlepiej gotowe podłoże dla sukulentów wymieszać je z piaskiem gruboziarnistym oraz perlitem.

Aloes polecany jest nawet dla początkujących ogrodników, gdyż nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak podlewać aloes? 

Aloes należy do rodziny sukulentów, nie lubi zatem nadmiaru wody. Lepiej zniesie lekkie przesuszenie niż zalanie podłoża. Od nadmiaru wody zaczyna gnić. Aloes wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie, pamiętając, że roślina wcale nie wymaga przez cały czas wilgotnej ziemi. Jeśli aloes nie jest nadmiernie podlewany, z reguły nie choruje i nie wymaga specjalnego traktowania. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA