Szczotka do wc, czy dziewicze, piękne jezioro? Co stoi za nazwami produktów w IKEA?

Zastanawialiście się skąd się biorą nazwy produktów w IKEA? Szwedzki producent z przyjemnością zdradza tajemnicę, a organizacje zajmujące się promocją turystyki w Szwecji walczą, by to jezioro Bolmen było bardziej rozpoznawalne niż szczotka z uchwytem do WC!

Bolmen to nie szczotka do wc, a Toftan nie jest koszem na śmieci. Nazwy te najczęściej kojarzymy właśnie  z popularnymi i przystępnymi cenowo produktami z IKEI, jednak większość nazw mebli i produktów wyposażenia domu to nazwy miejscowości, jezior i krain w Szwecji. Szwedzkie organizacje zajmujące się turystyką walczą by konsumenci poznali co  stoi za oryginalnymi nazwami wykorzystywanymi przez szwedzką markę. 

Bolmen - to nie szczotka z uchwytem do WC, ale piękne jezioro w południowej SzwecjiBolmen - to nie szczotka z uchwytem do WC, ale piękne jezioro w południowej Szwecji Fot. IKEA, instagram: @maarten_jc

Szczotka do wc znana pod nazwą Bolmen, zaczerpnęła swoją nazwę od pięknego i dzikiego jeziora w południowej Szwecji. 

Samo jezioro jest ogromnym zbiornikiem, dziesiątym co do wielkości akwenem w Szwecji, o ogromnym znaczeniu gospodarczym, ponieważ zaopatruje w wodę pitną południe kraju. 

Ektorp znana nam jako sofa, to przedmieścia SztokholmuEktorp znana nam jako sofa, to przedmieścia Sztokholmu Fot. IKEA, Instagram: @bjurfors

Wpisując w wyszukiwarkę hasło EKTORP, większość wyników pokaże na znaną i bardzo popularną sofę IKEA, jednak Ektorp to ciche i spokojne przedmieście mieszkalne w Sztokholmie. W Ektorp znajduje się piękny i dziewiczy rezerwat przyrody, a także piękny oryginalny żółty dwór z 1746 roku. 

Norberg - składany stolik ścienny i średniowieczne miasteczko w SzwecjiNorberg - składany stolik ścienny i średniowieczne miasteczko w Szwecji Fot. IKEA, Shutterstock

Nazwa Norberg dla większości to tylko składany biały wiszący stolik, który niewątpliwie pozwala zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Jednak Norberg to również średniowieczne miasteczko z historią związaną z górnictwem i przemysłem żelaznym. Przez miasto przepływa rzeka Norberg, nad którą znajdują się świetnie zachowane drewniane domy. 

Jakie nazwy możemy jeszcze wyróżnić?

MISTERHALT - lampa wykonana z bambusa, wzięła swoją nazwę od archipelagu wysp Misterland w pobliżu Kalmar. 

INGATORP - rozkładany stolik, ceniony za swoją praktyczność, zawdzięcza swoją nazwę historycznej wiosce, datowanej na 13 wiek. 

TOFTAN - czyli najpopularniejszy model kosza na śmieci, wziął swoją nazwę od jeziora w Dalarna

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.