Jak podkreślić styl wnętrza za pomocą drewna? Nowoczesne aranżacje z drewnem w roli głównej

Drewno to materiał uniwersalny, który pasuje do każdej aranżacji i podkreśla jej styl. Jak wykorzystać je w swoim mieszkaniu?

Jasne wnętrze - połączenie marmuru z drewnemJasne wnętrze - połączenie marmuru z drewnem Fot. 2k-architektura

Za co kochamy drewno we wnętrzach?

Drewno to materiał, który towarzyszy nam od zawsze. Jakie zalety drewna warto wyróżnić i co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy w aranżacji wnętrz?

  • Jest świetnym izolatorem - drewno użyte na podłodze sprawi, że nawet bez ogrzewania podłogowego będzie ona ciepła i przyjazna dla stóp. Drewniane podłogi i ściany izolują od chłodu i hałasów, wpływają na poprawę akustyki.
  • Zapewnia kontakt z naturą - współcześnie coraz częściej sięgamy po naturalne, ekologiczne rozwiązania i takie cechy ma właśnie drewno. Ten biodegradowalny i odnawialny materiał możemy stosować, nie powodując negatywnego wpływu na środowisko.
  • Jest łatwe w konserwacji i restauracji - drewno, nawet gdy ulegnie uszkodzeniu, może zostać łatwo odnowione, a dzięki odpowiedniej konserwacji posłuży nam w domach przez lata.
  • Zapewnia zdrowy klimat we wnętrzu - drewno wpływa na odpowiednią wilgotność we wnętrzach, tym samym dba o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. 

Drewno w nowoczesnej kuchniDrewno w nowoczesnej kuchni Fot. 2k-architektura

Drewniane podłogi

Drewno to szczególnie polecany materiał na podłogi. Jest idealnym tłem w każdym wnętrzu, zarówno tym urządzonym surowo, minimalistycznie, jak i w jasnym, ciepłym pomieszczeniu. Jest wytrzymałe, a oprócz tego podatne na konserwację i czyszczenie.

Drewniane podłogi nie wychodzą z mody i sprawdzą się we wnętrzach w wielu stylach, nawet w zaskakujących połączeniach materiałowych i kolorystycznych. Naturalne drewno warto łączyć z intensywnymi kolorami i błyszczącymi fakturami płytek. 

Zależnie od doboru pozostałych materiałów, możemy za pomocą drewna wykreować eleganckie, klasyczne pomieszczenie, jak też takie, w którym drewno będzie stanowić element dodający przytulności. Na przykład w połączeniu z jasnymi ścianami, dużą ilością tekstyliów i ciepłym światłem stworzy wnętrze na wzór angielskiego. W zestawieniu z białymi meblami i dużymi przestronnymi oknami drewno podkreśli styl nowoczesny, skandynawski. 

Nowoczesna kuchnia z drewnemNowoczesna kuchnia z drewnem Fot. 2k-architektura

Nowoczesna kuchnia z drewnianymi elementami będzie przytulnym centrum domu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich połączeń kolorystycznych wnętrze z zielonymi płytkami przywodzi na myśl naturę i sprawia, że z przyjemnością w nim przebywamy. 

Drewno możemy wykorzystać w każdym miejscu, nawet w łazience. Jednak w pomieszczeniu tak narażonym na wilgoć warto zdecydować się na egzotyczne gatunki drewna, które nie ulegną zniszczeniu nawet podczas intensywnego kontaktu z wodą. 

Drewno w łazienceDrewno w łazience Fot. 2k-architektura

Nietypowe wykorzystanie drewna na ścianach - pomysły na dekoracje

Drewno to nie tylko dobry materiał na podłogi i meble. Warto pomyśleć o nim również, gdy szukamy pomysłów na niebanalne dekoracje ścian. W ostatnich latach bardzo modne są drewniane krążki i korkowe panele, które szczególnie dobrze sprawdzają się, gdy chcemy poprawić akustykę we wnętrzu. 

Wnętrze powinno ujawniać nasze pasje i zainteresowania. Przykładem użycia drewna we wnętrzu, które może dużo o nas powiedzieć, jest drewniana mapa świata. Taka dekoracja pozwoli nam śledzić swoje podróże, a jednocześnie nada wyjątkowy charakter mieszkaniu. 

A co jeśli nie mapa świata? Z drewna wykonać można wiele dekoracji takich jak mozaiki, ażurowe panele, czy modne w ostatnich latach lamele. 

Wykorzystanie drewna we wnętrzuWykorzystanie drewna we wnętrzu Fot. 2k-architektura

2k architektura - miejsce, dzięki któremu stworzysz wymarzoną przestrzeń

Drewno wydaje się materiałem uniwersalnym, który stosujemy intuicyjnie. Jednak warto naszej intuicji pomóc i zdecydować się na pomoc architektów wnętrz, którzy dzięki użyciu drewna stworzą niepowtarzalne wnętrze dopasowane do nas i naszych potrzeb. Po pomoc warto udać się do studia architektonicznego 2k architektura. Pracownia zajmuje się projektowaniem wnętrz mieszkań, ale też domów jednorodzinnych i wnętrz na użytek publiczny. Dla architektów bardzo ważny jest kontekst architektoniczny i krajobrazowy. Tworzą projekty, które szanują otoczenie i harmonijnie z nim współgrają. Nadrzędne znaczenie ma dla nich estetyka, ale nie zapominają też o funkcjonalności. Projektują w różnych stylach, jednak zawsze dbają o klasę, charakter i harmonię. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.