Czym charakteryzują się nowoczesne wnętrza? Poznaj zasady i ważne cechy tego stylu wnętrzarskiego

Nowoczesne wnętrza kojarzą się nam z przestrzennością i porządkiem. I słusznie, bo styl nowoczesny opiera się właśnie na 3 zasadach: funkcjonalności, prostocie i dużej ilości przestrzeni. Zobacz, czym charakteryzują się konkretnie pomieszczenia w domu urządzone właśnie w tym stylu.

echJakie są nowoczesne wnętrza?

Nowoczesne wnętrza często charakteryzują się prostotą form, przestrzennością i lekkością. Ważna jest w nich również duża ilość światła naturalnego. Często można je określić jako minimalistyczne i dość surowe, ale wcale nie musi oznaczać to małej palety barw zastosowanych w pomieszczeniach lub bardzo małą ilość mebli. Odchodzi się jednak od maksymalizmu, wielkich i ciemnych mebli, ciężkich materiałów, które przytłaczają.

nowoczesne wnętrzanowoczesne wnętrza fot. shutterstock.com

Celem aranżacji nowoczesnych wnętrz jest osiągnięcie harmonii pomiędzy pięknem a funkcjonalnością, między designem a wymogami codzienności. To nie tylko rozplanowanie ustawienia mebli, ustalenie kolorów, materiałów i oświetlenia. Projektanci stawiają duży nacisk na to, aby użytkownik mieszkania czuł się w nim jak najlepiej, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Mieszkanie powinno odpowiadać nie tylko naszemu gustowi, ale również stylowi życia, usposobieniu, rutynie. W ten sposób nowoczesne wnętrza domu lub mieszkania będą nie tylko piękne, ale także wygodne i przytulne.

Styl nowoczesny: czym się charakteryzuje?

Styl nowoczesny często określa się również jako modernistyczny. Nie każde współczesne wnętrze będzie utrzymane w tym stylu, to nie są tożsame określenia. Często jednak style przenikają się nawzajem i w nowoczesnym wnętrzu może być wiele elementów innych współczesnych nurtów. To dość elastyczny styl, w którym najważniejsze są: prostota, funkcjonalność i dużo przestrzeni. Warto przyjrzeć się dokładniej tym elementom.

  • Prostota tego stylu wyraża się m.in. w geometrycznych kształtach i prostych kolorach. W nowoczesnym wnętrzu jest zazwyczaj niewiele dekoracji. Pojedynczy wazon, świeczki, kilka książek, minimalistyczne poduszki dekoracyjne — to elementy, które często znajdziemy w nowoczesnych wnętrzach. Oczywiście częstą dekoracją są także domowe kwiaty, najczęściej w prostych, ceramicznych lub betonowych doniczkach.

nowoczesne wnętrzanowoczesne wnętrza fot. pexels.com

  • Funkcjonalność w nowoczesnych wnętrzach jest w dużej mierze związana z prostotą. Łączy się to ze zmniejszeniem do minimum mebli, a także postawienie na modele wielofunkcyjne. Szczególnie jest to ważne w małych przestrzeniach.  Popularne są sofy z funkcją spania, składane biurka połączone z szafkami czy stoliki kawowe, które można włożyć jeden pod drugi. Funkcjonalność wiąże się też z dobrą organizacją rzeczy osobistych, aby panował porządek i wszystko miało swoje własne miejsce. Istotne jest też, to, aby sprzątanie nie zajmowało dużo czasu: możemy to osiągnąć dzięki małej ilości dekoracji i postawieniu na zamknięte półki.
  • Nowoczesne wnętrza często są bardzo przestrzenne. To zasługa m.in. wielofunkcyjności mebli i zmniejszenie ich do koniecznego minimum. Przestrzenność można osiągnąć nie tylko w dużych domach, ale również w niewielkich, współczesnych mieszkaniach, nawet kawalerkach. To wyzwanie, przed którym często stoją obecnie projektanci wnętrz. Dużą ilość miejsca osiąga się również dzięki wspomnianej już wcześniej organizacji przestrzeni, czyli dobremu systemowi przechowywania. 

nowoczesny salonnowoczesny salon fot. pixabay.com

Kolory w nowoczesnych wnętrzach

Nowoczesne wnętrza są najczęściej utrzymane w stonowanych kolorach. Bardzo często są to: biały, szary, beżowy oraz czarny. Najczęściej przeważają jasne odcienie, które dodają przestrzenności oraz jasności pomieszczeniom. Ciemne barwy stanowią głównie dodatkowe akcenty. Wyjątkiem jest kuchnia, która cała często utrzymana jest w ciemnych kolorach. Oczywiście, tak jak pisałam, wnętrza w nowoczesnym stylu mogą mieć elementy innych nurtów. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po kolory charakterystyczne dla nowoczesnego romantyzmu, czyli pastele. Różowe, błękitne lub jasnozielone akcenty na pewno zmniejszą surowość wnętrz i urozmaicą je.

nowoczesne wnętrza kolorynowoczesne wnętrza kolory fot. shutterstock.com

Ciekawy efekt można uzyskać również łącząc klasyczny styl nowoczesny z modnym japandi, w którym oprócz beżów, czerni i bieli, są także brązy oraz ciemne zielenie. Fani skandynawskiego minimalizmu powinni z kolei postawić na przewagę bieli, ale mogą też zaprosić do wnętrz trochę jasnego drewna.

Nowoczesne wnętrza: salon

Nowoczesny salon jest przestrzenny i elegancki. Głównym elementem wyposażenia nowoczesnego salonu jest duża sofa. W niewielkich mieszkaniach bez oddzielnej sypialni lub w kawalerkach powinien to być model z funkcją spania. Meble są proste, zazwyczaj kanciaste lub lekko zaokrąglone. Zamiast dużych i ciężkich meblościanek, stawia się na lekkie regały, komody lub szafki. Częstym elementem jest też niewielki i prosty stolik kawowy. Salon w nowoczesnym stylu często łączy się z kuchnią lub jadalnią. Ważna jest kwestia oświetlenia, szczególnie jeśli nie mamy dużych okien. Można postawić na modne oświetlenie rozproszone, idealne do przytulnego salonu. Dobrym wyborem jest też duża lampa ścienna, dobrze oświetlająca pomieszczenie. 

salon w nowoczesnym stylusalon w nowoczesnym stylu fot. pixabay.com

Jadalnia w nowoczesnym stylu

Nowoczesna jadalnia powinna być prosta i jak najbardziej funkcjonalna. Dobrym wyborem jest prostokątny lub okrągły stół i klasyczne krzesła. Jeśli chcesz wprowadzić do tej przestrzeni nutkę skandynawskiego minimalizmu to postaw oczywiście na jasne drewno. Nowoczesna jadalnia pięknie wygląda także w bieli, ale również w czerni. Jeśli jadalnia jest częścią salonu lub kuchni to powinna oczywiście jakoś korespondować z tymi pomieszczeniami np. za pomocą kolorów. Długie stoły jadalniane w nowoczesnych wnętrzach często są oświetlane za pomocą kilku punktowych, wiszących lamp.  

nowoczesne wnętrza jadalnianowoczesne wnętrza jadalnia fot. shutterstock.com

Nowoczesna kuchnia

Jak wygląda kuchnia w nowoczesnym stylu? Przede wszystkim jest funkcjonalna. To właśnie ta cecha jest najważniejsza w tym pomieszczeniu. Oczywiście, zazwyczaj jest też prosta, z dominującym jednym kolorem. Nie musi być bardzo przestrzenna, ale na pewno musi być wygodna i praktyczna. Większość rzeczy powinna mieć swoje miejsce w szafkach, tak aby na blatach nie panował nieporządek. Ponadto istotne jest dobre oświetlenie. Częstym rozwiązaniem są żarówki LED, które bezpośrednio oświetlają blaty i ułatwiają przyrządzanie potraw.

Czytaj też: Jak podkreślić styl wnętrza za pomocą drewna? Nowoczesne aranżacje z drewnem w roli głównej

Łazienka w nowoczesnym stylu

Nowoczesne wnętrze łazienki to postawienie przede wszystkim na elegancką prostotę i funkcjonalność. Płytki najczęściej są jednokolorowe, bez ozdób. Stonowana kolorystyka, charakterystyczna dla stylu nowoczesnego, sprawdza się w tym pomieszczeniu idealnie. Modne i efektowne jest również łączenie różnych materiałów, np. drewna z ceramiką. Postaw też na geometryczne formy, np. nowoczesne lustra bez ozdobnych ram, proste plafony. 

nowoczesna łazienkanowoczesna łazienka fot. pixabay.com

Dla kogo styl nowoczesny?

Styl nowoczesny może sprawdzić się w mieszkaniu tak naprawdę każdej osoby. To dość elastyczny styl, który można łączyć z elementami innych nurtów: japandi, nowoczesnego romantyzmu, boho, skandynawskiego minimalizmu i wielu innych. Nowoczesne wnętrza nie muszą być surowe, często łatwo wprowadzić do nich urozmaicające akcenty, np. pastelowe dodatki. Celem nowoczesnych wnętrz jest stworzenie funkcjonalnej, pięknej i wygodnej przestrzeni, a kto nie chciałby mieszkać właśnie w takich wnętrzach?

Więcej o:
Copyright © Agora SA