Kalatea - piękna i pożyteczna roślina w naszych domach

Kalatea (Calathea) występuje również pod nazwą ostrzeszyn. W naszych domach ceniona jest ze względu na wyjątkowo piękne liście. Jak uprawiać tą roślinę w domu?

KalateaKalatea Fot. Pixabay

Kalatea nie jest najłatwiejszą rośliną w uprawie, ale jest piękną ozdobą domowej dżungli i dzięki odpowiednim zabiegom i utrzymaniu odpowiednich warunków będzie nas zachwycać każdego dnia. 

Oryginalnie Kalatea rosła w podszycie lasów tropikalnych, a jej oryginalne wzory na liściach wyglądają niczym ręcznie malowane ozdoby. 

Ostrzeszyn, kalatea, ale także roślina "modląca się", pod takimi nazwami spotykamy ten tropikalny okaz. Skąd nazwa kojarzona z modlitwą? Roślina ta ma fascynującą umiejętność składania i rozkładania liści, każdego wieczora liście prostują się i przypominają dłonie złożone w modlitwie, a z samego rana rozkładają się by łapać jak najwięcej promieni słońca.

Jakie warunki zapewnić Kalatei?

Kalatea jest rośliną naturalnie występującą w wilgotnych lasach tropikalnych, dlatego domowe warunki mogą być dla niej bardzo trudne, warto postarać się by zapewnić jej klimat zbliżony bardziej do jej naturalnego habitatu. 

Kalatea najlepiej będzie rosnąć na wschodnim lub północno zachodnim oknie, nie powinna być narażona na ostre, południowe i bezpośrednie słońce. Optymalna temperatura dla uprawy kalatei jest powyżej 17 stopni, w niższej temperaturze zaczną one chorować i tracić liście. 

Pochodząca z wilgotnych lasów tropikalnych roślina ta potrzebuje odpowiedniej wilgotności w powietrzu. Warto więc codziennie zraszać jej liście, lub postawić na tacy z kamykami z wodą. Jednak korzenie rośliny nie mogą stać w wodzie. Najlepszym podłożem dla niej jest kompost z dodatkiem kwaśnego torfu, dzięki któremu kalatea będzie w dobrej kondycji. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA