Jak zrobić karmnik dla ptaków? Domek z butelki wykonasz w kilka chwil!

Ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem pokarmu zimą. Na szczęście możemy im pomóc w tym trudnym czasie. Karmniki dla ptaków możemy stworzyć z desek, sklejki czy zwykłej butelki po wodzie mineralnej.

Karmnik dla ptakówKarmnik dla ptaków fot. shutterstock

Ptaki potrzebują naszej pomocy zwłaszcza zimą. Warto zadbać o ich potrzeby, aby mogły przetrwać ten trudny okres. Budowa karmnika dla ptaków może być świetną zabawą dla całej rodziny, a także nauką odpowiedzialności za naszych małych przyjaciół. 

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków z butelki?

Domek wykonany z butelki po wodzie mineralnej to znakomity sposób na recykling w naszym domu. Do stworzenia karmnika dla ptaków potrzebujemy zwykłej plastikowej butelki. W dolnej części butelki wycinamy otwory, które posłużą jako wejście do karmnika. Dziury należy zabezpieczyć np. taśmą, aby  ich ostre krawędzie nie zraniły ptaków. Teraz trzeba wyciąć otwory na górze butelki i przewlec przez nie sznurek, który posłuży do zamocowania konstrukcji na gałęzi drzewa. Dno pojemnika wystarczy już tylko wysypać pokarmem. Aby nasz domek prezentował się jeszcze lepiej, warto poświęcić chwilę na udekorowanie karmnika np. sznurkiem  jutowym.

Co umieścić w karmniku?

Dokarmianie ptaków powinno być przeprowadzane w sposób świadomy. Pokarmy takie jak resztki  żywności z naszych stołów czy chleb zaszkodzą ptakom. Ptakom podajemy ziarna lub gotowe mieszanki do znalezienia w sklepach zoologicznych. W sezonie zimowym dobrze sprawdzi się też dodatek w postaci słoniny -  przysmaku sikorek.

Więcej o: