Gwiazda betlejemska - pielęgnacja. Dlaczego traci liście?

Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście i czy jest trująca dla kotów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tekście.

Gwiazda betlejemska - charakterystyka 

Gwiazda betlejemska, a właściwie wilczomlecz piękny (z łac. Euphorbia pulcherrima) to popularna roślina doniczkowa. Ozdabia nasze stoły w okresie świątecznym. Zależnie od odmiany, liście (tzw. podkwiatki)  mogą być koloru czerwonego, białego, pomarańczowego czy różowego. Najbardziej powszechne u nas są zdecydowanie czerwone gatunki. Ojczyzną gwiazdy betlejemskiej jest Meksyk i Gwatemala. 

Gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska fot. shutterstock

Pielęgnacja rośliny. Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?

Jeśli chcemy, aby nasza roślina była ozdobą świątecznego stołu, ale również dekorowała pomieszczenie po tym okresie, powinniśmy poznać wymagania naszej gwiazdy. 

Po pierwsze, powinniśmy zadbać o to, by roślina nie stała w wodzie. Jej nadmiar doprowadzi do gnicia korzeni i opadania liści. Sprawdzajmy co kilka dni ziemię i podlewajmy dopiero wtedy, gdy jest sucha. Warto sięgnąć po doniczkę z otworami, dzięki czemu nadmiar wody wycieknie. 

Kolejną kwestią ważną w pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej jest nasłonecznienie. Nie ustawiajmy rośliny na mocno nasłonecznionym miejscu. Przeciągi nie wpływają na nią korzystnie, podobnie jak sąsiedztwo kaloryfera. Gorące i suche powietrze sprawia, że gubi liście. 

Gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska fot. shutterstock

Czy gwiazda betlejemska jest szkodliwa dla kotów?

Gwiazda betlejemska jest toksyczna dla kotów. Szkodliwe są wszystkie jej części. Przy zatruciu rośliną, objawy u zwierzaka są zbliżone do typowego zatrucia środkami toksycznymi. Jeśli podejrzewamy, że mruczek zatruł się gwiazdą betlejemską, najlepiej natychmiast zabrać go do weterynarza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.