Choinka w stylu retro. Jak ją ozdobić?

Ozdoby na choinkę z dawnych lat przywracają nam niezwykłe wspomnienia. Jak ozdobić choinkę w stylu retro, aby magicznie przeniosła nas do przeszłości?

Choinka retro - jak za dawnych lat

Choinka to obowiązkowy element świąt, którego nie może zabraknąć w naszych domach. Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec. Znany był już w XVI w. Wraz z rozpowszechnianiem się zwyczaju dekorowania świątecznego drzewka, zmieniały się także  wykorzystywane ozdoby. Pierwotnie były to najczęściej jabłka i dekoracje  z papieru, a w XVII wieku pojawiły się choinkowe światełka w postaci świeczek, które później zastąpione zostały elektrycznymi lampkami. 

Obecnie do mody wracają choinkowe ozdoby z ubiegłych lat, zwłaszcza te z okresu PRL. Wielu z nas kojarzą się z beztroskim dzieciństwem. 

Kolorowe światełka 

Z pewnością wielu z was pamięta kolorowe światełka choinkowe w kształcie świeczek. Kto wie, być może macie je jeszcze spakowane w kartonach w piwnicach czy na strychach. Oczywiście w sprzedaży dostępne są także lampki choinkowe stylizowane na stare. 

Bombki i ozdoby choinkowe z PRL 

Jak ozdobić choinkę w stylu retro? Najlepiej z pomocą starych bombek rodem z PRL - tych z  charakterystycznymi reflektorami, szyszek oprószonych śniegiem, zakręconych sopli, muchomorków,  śnieżynek czy słomianych gwiazd i baranków.  A na czubku choinki znaleźć można było ozdobny szpic. Patrząc na poniższe zdjęcia, wspomnienia od razu do nas wracają...

Smakołyki na choince

Na świątecznym drzewku mogą zawisnąć: plastry suszonej pomarańczy, laski cynamonu, lukrowane pierniczki. Jeśli chcemy mieć drzewko jak za dawnych latach - podłużne cukierki w kolorowych pazłotkach to prawidziwe must have! 

Ozdoby retroOzdoby retro fot. pexels

Puszyste srebrne i złote łańcuchy 

Na choince w stylu retro nie może zabraknąć łańcuchów.  Puszyste w kolorze srebrna i złota zdobiły niegdyś nasze domy. Cienkie włosy anielskie to także symbol dawnych lat i obowiązkowy element choinki retro. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.