Tradycje świąteczne związane z domem, które warto celebrować

W dobrym przeżyciu Świąt Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie zwyczajów i rytuałów świątecznych. Przedstawiamy tradycje bożonarodzeniowe związane z domem.

świąteczne tradycjeświąteczne tradycje fot. pexels

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od dłuższego czasu. Święta to wyjątkowy czas. Jednak natłok przedświątecznych obowiązków może sprawić, że zapomnimy o tym, co choć nie namacalne, to równie ważne: radość, ciepło i pielęgnowanie tradycji. 

Sianko pod obrusem

Ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i ma związek z dawnym świętem agrarnym. Jak mówi tradycja, siano należy położyć pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie. 

 Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole

Na stole zgodnie z tradycją ustawia się jedno dodatkowe, wolne nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Puste nakrycie wyraża także pamięć o nieobecnych członkach rodziny lub tych, którzy już odeszli. 

Świeca wigilijna

Świeca jest symbolem przychodzącego do nas Chrystusa, jest także świadectwem wiary chrześcijańskiej. Zazwyczaj zapala się świecę w kolorze białym, złotym, czy czerwonym. Samą lub jako część dekoracji stołu. 

Ubieranie choinki

Choinka, jako drzewo życia jest obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych tradycji. Ubieranie choinki to jeden z przyjemniejszych rytuałów świątecznych, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.  Składanie prezentów pod choinką to symbol dobroci i szczodrości. 

Pocałunek pod jemiołą

Jemioła to obok udekorowanej choinki, obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić pomyślność i odpędzać złe moce. Według wierzeń pocałunek złożony na ustach ukochanej osoby pod jemiołą ma magiczną moc - wróży miłość i szczęście. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.