Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
świąteczne tradycje fot. pexels
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia dla wielu trwają już od dłuższego czasu. Święta to wyjątkowy czas. Jednak natłok przedświątecznych obowiązków może sprawić, że zapomnimy o tym, co choć nie namacalne, to równie ważne: radość, ciepło i pielęgnowanie tradycji.
Sianko pod obrusem
Ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich i ma związek z dawnym świętem agrarnym. Jak mówi tradycja, siano należy położyć pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie Jezusa w ubóstwie.
Dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole
Na stole zgodnie z tradycją ustawia się jedno dodatkowe, wolne nakrycie. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Puste nakrycie wyraża także pamięć o nieobecnych członkach rodziny lub tych, którzy już odeszli.
Świeca wigilijna
Świeca jest symbolem przychodzącego do nas Chrystusa, jest także świadectwem wiary chrześcijańskiej. Zazwyczaj zapala się świecę w kolorze białym, złotym, czy czerwonym. Samą lub jako część dekoracji stołu.
Ubieranie choinki
Choinka, jako drzewo życia jest obowiązkowym elementem bożonarodzeniowych tradycji. Ubieranie choinki to jeden z przyjemniejszych rytuałów świątecznych, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Składanie prezentów pod choinką to symbol dobroci i szczodrości.
Pocałunek pod jemiołą
Jemioła to obok udekorowanej choinki, obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u sufitu pęk jemioły ma zapewnić pomyślność i odpędzać złe moce. Według wierzeń pocałunek złożony na ustach ukochanej osoby pod jemiołą ma magiczną moc - wróży miłość i szczęście.