Więcej niż kartonowe pudełko. Wyjątkowe meble z recyklingu

Kartonowe opakowania są najczęściej wyrzucane, lub odkładane do piwnicy, bo a nuż się przydadzą. Jednak Illya Goldman Gubin zdecydował się tworzyć z nich wyjątkowe meble, wykorzystując żywicę epoksydową i włókno szklane.

Seria "Karton" berlińskiego projektanta to projekt przekształcenia kartonów i pudełek w rzeźbiarskie krzesła i stoły, które mogą być wykorzystywane powtórnie. Eksperymenty z funkcjonalnością kartonów i papierowych opakować zaowocowały niepowtarzalnymi pracami rzeźbiarskimi. 

Pierwszy prototyp

W 2020 roku artysta stworzył pierwszy prototyp wykorzystując zużyty karton. Był to początek eksperymentów z materiałem tak dobrze znanym nam od dzieciństwa, który wykorzystywany był również do zabaw i budowy w pełni profesjonalnych baz, razem z kocami i poduszkami. Młody projektant starał się eksperymentować i odpowiedzieć na pytanie jak zachować prawdziwy materiał a jednocześnie nadać mu nową funkcję. 

Kolekcja projektów mebli z kartonu jest również modułowa i daje użytkownikowi wiele możliwości aranżacji. 

Utwardzone proste pudełka, ułożone w stosie mogą działać jako regał lub szafki. Dzięki temu istnieje wiele możliwości przekształceń przestrzeni. W dowolnym momencie regał z kartonów może zamienić się w kilka prostych taboretów dla gości. 

Illya projektując swoje meble stwierdził, że zazwyczaj kartony kojarzone są jedynie z transportem i logistyką, przez co najczęściej mają jedynie formę przejściową. Dzięki przekształceniu ich z użyciem żywicy epoksydowej i włókna szklanego stają się obiektami docelowymi, domowymi. Karton pozostaje wierny swojej surowej estetyce, jednak nie jest już tylko materiałem tymczasowym. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.