Grecja odzyska kawałki Partenonu z Muzeum Watykańskiego. Wyjątkowa decyzja papieża Franciszka

Papież Franciszek podjął zaskakującą decyzję o przekazaniu Grecji trzech fragmentów Partenonu, które przez setki lat były w Zbiorach Papieskich i Muzeum Watykańskim.

Papież FranciszekPapież Franciszek Fot. Instagram PopeFrancis

Prawosławny arcybiskup ateński i Całej Grecji - Hieronim II, dostał od papieża Franciszka trzy fragmenty Partenonu, które przez wieki były w zbiorach Muzeum Watykańskiego. Fragmenty zostały przekazane Grecji: 

jako konkretny znak szczerego pragnienia kontynuowania ekumenicznej drogi dawania świadectwa Prawdzie" – czytamy w watykańskim komunikacie prasowym.

Krótka historia Partenonu

Partenon to świątynia poświęcona Atenie Partenos, w Atenach, która została wzniesiona w połowie V w p.n.e. Została wybudowana według planów starożytnych architektów Iktinosa i Kalikratesa, pod nadzorem Fidiasza. Fidiasz wykonał również elementy rzeźbiarskie w świątyni. 

Pod koniec panowania Rzymian świątynia na Akropolu odniosła bardzo poważne zniszczenia wskutek pożaru. Jej odbudowa nastąpiła za czasów panowania cesarza Juliana Apostaty w IV w. A niedługo potem została przebudowana i dostosowana do potrzeb kościoła chrześcijańskiego, co wiązało się między innymi z usunięciem niektórych rzeźb. W 1205 roku kościół został poświęcony Świętej Matce Aten. W kolejnych latach, gdy w 1458 roku Ateny zostały przejęte przez Turków świątynia została przemieniona w meczet. Przemiana w meczet wymusiła również budowę minaretu w południowo-zachodnim narożniku. 

Jednak już w XVII wieku Turcy przeznaczyli ten budynek na magazyn amunicji, który eksplodował podczas oblężenia Aten przez Wenecjan, w 1687 roku. 

W XIX wieku pozostałe rzeźby zostały dzięki brytyjskiemu dyplomacie wywieziona do Anglii i sprzedane do British Museum w 1816 roku. Jednak niektóre z rzeźb i fragmentów świątyni zostały wywiezione również do innych europejskich krajów. 

Od ponad 30 lat Grecja domaga się zwrotu różnych fragmentów świątyni od Brytyjczyków, Włochów, Duńczyków czy Francuzów. 

Gest papieża Franciszka jest więc niezwykle ważnym aktem. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.