Jak pozbyć się wosku z obrusu? Sięgnij po metodę naszych babć - jest tania i skuteczna!

Zapalone świece stojące na stole towarzyszą nam podczas świąt i spotkań rodzinnych. Niestety, te miłe wydarzenia mogą wiązać się z przyziemnymi konsekwencjami w postaci plam z wosku na obrusie. Na szczęście rozlanie wosku nie oznacza trwałego zniszczenia tkaniny. Dobrze wiedziały o tym nasze mamy i babcie.

Wosk na obrusieWosk na obrusie fot. shutterstock

Jak usunąć plamy z wosku na obrusie?

Plamy po wosku rozlanym na obrusie z łatwością da się usunąć za pomocą domowych metod.

Kiedy plama jest jeszcze świeża, wystarczy sięgnąć po kostkę lodu i przyłożyć ją do zabrudzenia na obrusie. Gdy wosk stwardnieje, trzeba go ostrożnie usunąć z materiału. Jeśli rozmiar obrusa na to pozwala, możemy umieścić go w zamrażarce. Stężony wosk łatwo odejdzie od tkaniny. 

Kolejny krok to wyprasowanie tkaniny, z której usunęliśmy zabrudzenie.  Najlepiej umieścić obrus pomiędzy  warstwami papieru śniadaniowego lub ręcznika papierowego. Pod wpływem wysokiej temperatury wosk, który wniknął w materiał, roztopi się i wsiąknie w papier. Teraz czas na wypranie obrusa w pralce. 

Prosta metoda usuwania wosku znana naszym babciom 

Podczas usuwania wosku z obrusu, warto wspomóc się domowymi sposobami naszych mam i babć. One doskonale znały potencjał mąki ziemniaczanej, czyli krochmalu. Sporządzana pasta z mąki ziemniaczanej z dodatkiem wody doskonale usuwa tłuste plamy z odzieży, dywanów i innych materiałów. Znakomicie poradzi sobie też z woskiem. Mieszankę na bazie krochmalu wcieramy w miejsce zabrudzenia na obrusie, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Na końcu wystarczy delikatnie usunąć pozostałości wosku z tkaniny. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.