Fuksja - bajkowa roślina, jak dbać o nią w domu?

Fuksja to roślina o pięknych kwiatach, które mogą nam przypominać baletnice tanczące z rozkloszowanymi spódniczkami. Spotykamy ją nie tylko w ogrodach, z powodzeniem możemy ją uprawiać także w naszych domach. Podpowiadamy jak.

FuksjaFuksja Fot. Pixabay

Fuksja oryginalnie pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie znana była już od wielu wieków. Swoją nazwę zawdzięcza niemieckiemu lekarzowi i botanikowi - Leonardowi Fuchsowi. W Europie Fuksja pojawiła się dopiero w XVII wieku i po kilkudziesięciu latach zdobyła dużą popularność. Była uprawiana zarówno w ogrodach jak i donicach. 

Jak dbać o fuksje w domu?

Fuksja w warunkach domowych wymaga sporo światła. Powinna więc stać blisko okna, ale nie powinna być w bezpośrednim nasłonecznieniu południowego okna. Jest to ważne szczególnie latem, gdy fuksja stoi na słońcu należy pilnować, aby nie uległa ona przegrzaniu, szczególnie ważne jest to gdy rośnie ona w plastikowej doniczce, która po przegrzaniu może spowodować "ugotowanie" rośliny. 

Fuksja wymaga regularnego nawadniania, ale powinniśmy unikać jej przelania. Gdy zalejemy jej korzenie, może to znieść dosyć źle. Najlepiej jest uprawiać ją w doniczkach z otworami na dnie, dzięki czemu będzie mogła ona swobodnie odprowadzać wodę.

Podłoże fuksji powinno być mieszanką ziemi dla roślin doniczkowych i kompostu. 

Jak sprawić by fuksja intensywnie kwitła?

Fuksja, by pięknie się krzewić i kwitnąć wymaga intensywnego nawożenia nawet raz w tygodniu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do roślin kwitnących, który powinniśmy stosować od maja do końca sierpnia. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.