Fikus lirolistny. Jak dbać o pięknego figowca?

Ficus lyrata, czyli fikus lirolistny to jedna z najpiękniejszych odmian figowca. Jak często podlewać roślinę, gdzie ją ustawić i czym nawozić? Podpowiadamy, jak dbać o ten piękny kwiat.

Fikus lirolistny

Ficus lyrata, czyli fikus lirolistny pochodzi z  Afryki. W naturalnych warunkach osiąga nawet 15 metrów, natomiast uprawiany w domach zazwyczaj dorasta maksymalnie do 3m, czyli sięga do sufitu. Aby rósł prosto, warto go podeprzeć palikiem.

Fikus jako roślina pokojowa, doskonale oczyszcza powietrze w pomieszczeniu z benzoli i fenoli, a także oddaje swoją pozytywną energię do otoczenia.

Jak dbać o fikus lirolistny?

Światło. Zakupioną roślinę ustawiamy w miejscu, do którego będzie docierała duża ilość światła, ale w sposób rozproszony. Zimą, gdy dni są krótkie i dociera mniej słońca, roślinę warto przestawić bliżej okna. Idealne warunki dla fikusa to pomieszczenie z oknami dachowymi. Wtedy rośnie najlepiej. 

Temperatura. Fikus lirolistny najlepiej się czuje w temperaturze ok. 18-22 st.C. Przy niższych temperaturach może chorować. Roślina źle reaguje na przeciągi. Osobliwością tego kwiatu jest to, że lubi stałe miejsce i nie reaguje dobrze na częste zmiany. Przed planowanym zakupem najlepiej wybrać dla fikusa konkretne miejsce, uwzględniając jego wymagania. 

Wilgotność powietrza.  Fikus źle znosi zbyt suche powietrze w mieszkaniu - liście zasychają. Dlatego warto, co jakiś czas, zraszać go lub ustawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza.

Podlewanie.  Zimą, w okresie, gdy roślina przechodzi stan spoczynku, fikus nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. Wystarczy, jak utrzymamy podłoże w stanie lekko wilgotnym. Wiosną, gdy pojawiają się nowe pędy i liście, zwiększamy ilość dostarczanej wody.  Nie dopuszczajmy jednak, by nadmiar wody zalegał gnić. 

Nawożenie. Fikus wymaga regularnego dokarmiania zarówno nawozami organicznymi, jak i mineralnymi – wybierajmy w sklepach  preparaty dla roślin doniczkowych o dekoracyjnych liściach. Rośliny nawozi się od wiosny do końca lata. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.