Jak pozbyć się rybików z łazienki? Sposoby, by wyprosić intruzów raz na zawsze!

Rybiki w łazience to częsty widok. Uaktywniają się, gdy zgasimy światło, zwłaszcza nocą. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na pozbycie się srebrzyków i jak spowodować, by ponownie cię nie odwiedzały.

RybikiRybiki fot. shutterstock

Skąd biorą się rybiki w łazience?

Rybiki pojawiają się tam, gdzie mają najlepsze warunki do życia – czyli w miejscach wilgotnych, słabo wentylowanych i ciepłych. Żywią się resztkami jedzenia, martwymi owadami oraz papierem. Tak więc nasze łazienki są dla nich idealnym miejscem do życia.

Rybik, czyli tzw. srebrzyk to owad nocny. Wyłania się ze swojej kryjówki w poszukiwaniu pożywienia, kiedy domownicy idą spać. Niezwykle szybko się porusza, zatem gdy tylko dostrzeże światło, niezwłocznie chowa się w szczelinach. 

Jak pozbyć się rybików z łazienki? 

1. Regularnie wietrz łazienkę

Rybik doskonale czuje się w wilgotnym otoczeniu, dlatego regularne wietrzenie łazienki pomaga usunąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Jest to podstawowy krok w walce z intruzem. 

2. Dokładnie sprzątaj 

Nie dopuszczaj, aby resztki pożywienia, czy zbędne kartonowe opakowania leżały w pomieszczeniu. Zaglądaj do wszystkich zakamarków. Regularne sprzątanie pozbawi rybiki źródeł pożywienia. 

3. Zadbaj o wentylację

Słabo wentylowane pomieszczenia, w których panuje wilgoć to idealne warunki do życia i rozmnażania rybików. Odpowiednia wentylacja w łazience pomoże w walce z rybikami, a dodatkowo uchroni pomieszczenie przed pojawiającą się pleśnią.  

4. Użyj pochłaniaczy wilgoci

Rozstaw w łazience pochłaniacze wilgoci. Możesz kupić specjalne urządzenie albo zrobić je domowymi sposobami. Staraj się także ograniczyć suszenie ubrań w łazience, powoduje to dużą wilgotność.

5. Zabezpiecz szczeliny 

Drobne szczeliny w ścianie czy podłodze służą rybikom w dzień za kryjówki, są miejscem składania przez nie jaj. Zalep więc nieszczelności np. za pomocą silikonu. 

6. Wykorzystaj lawendę oraz cytrynę

Niektóre aromaty działają na rybiki odstraszająco, np. lawenda i cytryna. Mogą być to świece zapachowe, olejki eteryczne, czy suszone kompozycje. 

7. Zrób pułapkę na rybiki

Możesz pokusić się o samodzielne przygotowanie prostej pułapki na rybiki. Kartonik posmarowany miodem spełni funkcję lepu. Rybiki przepadają za słodkim.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.