Filcowe figurki jako ilustracja najlepszych wydarzeń 2022! Uroczy sposób na opowiedzenie dobrych historii

Wiele razy podsumowania minionego roku nie napawają optymizmem. Za nami kolejny trudny rok, jednak praski ilustrator i reżyser postanowił po raz kolejny pokazać za pomocą filcowych figurek, 52 dobre wydarzenia 2022 roku.

Ponad rok temu praski artysta zdecydował się raz w tygodniu wybierać jedną dobrą wiadomość i ilustrować ją za pomocą małych haftowanych dzieł sztuki. Prace artysty wykonane są ze starych ubrań i wyrzucanych kawałków tkanin. Martin Smetana zdecydował się na realizację swojego projektu by przekonać także innych, że nawet gdy czasy są trudne, a my jesteśmy otoczeni przez negatywne wieści ze świata, ludzie mogą nadal czynić dobro. Bohaterzy dzieł Smetany pokazują, że nawet drobne gesty mogą uczynić nasz świat lepszym miejscem. 

Obecnie możemy oglądać już drugą książeczkę "Rok dobrych wiadomości", w której ilustrator zobrazował 52 dobre wiadomości, które wydarzyły się w 2022 roku. Te piękne i rozgrzewające serce historie tworzą wyjątkowe kolorowe sceny przypominając nam, że świat jest piękny, a ludzie mogą być dobrzy.

Jakie dobre wiadomości obrazował artysta? Pokazujemy kilka przykładów z dwóch minionych lat i dwóch edycji książki stworzonej przez Martina Smetane. 

1. Brazylijski spadochroniarz (Luigi Cani) podczas swojego skoku nad wylesionym obszarem Amazonii wyrzucił 100 milionów nasion 28 rodzimych drzew. Dzięki czemu dał szansę na ponowne zadrzewienie. 

2. Podczas górskiej wspinaczki chorwacki turysta uległ wypadkowi, ale jego życie uratował mu jego pies - Alaskan Malamut o imieniu North położył się na nim, chroniąc swojego przyjaciela przed zamarznięciem do czasu pojawienia się służb ratunkowych. 

3. Włoski artysta działa w przestrzeniach publicznych swojego miasta zamalowując neonazistowskie grafiki, swoimi obrazami popularnego jedzenia. Dzięki czemu zamiast hejtu na ulicach, możemy oglądać na przykład pyszną pizzę!

4. Po rozpoczętej rosyjskiej agresji na Ukrainę, hiszpański szef kuchni José Andrés wraz ze swoim zespołem, przyjechał na polsko-ukraińską granicę i gotował posiłki dla uciekających rodzin, dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców i dostawców.

5. Gdy granice między krajami zostały zamknięte z powodu pandemii Covid w poprzednim roku, mieszkańcy polskiego i czeskiego Cieszyna przygotowali wiadomości dla siebie, by pokazać przez graniczącą rzekę, że tęsknią za swoimi sąsiadami. 

6. 81 letnia seniorka z Japonii Masako Wakamiya, nie mogła znaleźć aplikacji do grania dla seniorów, dlatego postanowiła sama nauczyć się programowania i stworzyć pierwszą grę dla seniorów 

 

Historie obrazowane przez artystę przypominają nam, że zawsze na świecie znajdą się dobrzy ludzie i wiele dobrych wydarzeń dzieje się każdego dnia!