Domowe czyszczenie dywanów - za kilka złotych dywan będzie jak nowy!

Domowe dywany łatwo mogą ulec zabrudzeniom, szczególnie gdy w domu są dzieci i zwierzęta. Nie musisz jednak od razu wydawać fortuny by zatrudnić ekipę, która wyczyści plamy. Istnieją bowiem domowe i proste sposoby, które pomogą uporać się z zabrudzeniami.

jak wyczyścić dywan domowymi sposobami?jak wyczyścić dywan domowymi sposobami? Fot. Pexels

By wyczyścić dywan w domu, należy przestrzegać tej głównej podstawowej zasady

Zanim zaczniesz czyścić dywan, należy najpierw go bardzo dokładnie odkurzyć. Dzięki temu wszelki kurz czy sierść nie będą utrudniać wywabiania plam. 

Domowa mieszanka, która pozwoli wyczyścić plamy z dywanu. 

By zawalczyć z plamami na dywanie domowym sposobem wykorzystaj sodę oczyszczoną, która sprawdza się w trakcie wykonywania domowych porządków. 

Przygotuj miksturę składającą się jedynie z sody oczyszczonej i wody. Jej konsystencja powinna przypominać gęstą pastę, którą należy wetrzeć w plamy i odczekać około 15 minut. 

Po upływie tego czasu z pomocą mokrego ręcznika usuń wtartą pastę, a gdy dywan wyschnie odkurz go ponownie. W taki sposób powinieneś wywabić plamy na dywanie, i będziesz mógł przystąpić do czyszczenia całego dywanu.

Jak uprać dywan w domu?

Gdy wywabisz już największe plamy, przygotuj miksturę, którą rozpylisz na dywanie. W tym wypadku podobnie sprawdzi się soda oczyszczona, ale tym razem w połączeniu z octem i wodą. 

Dwie łyżki sody oczyszczonej wymieszaj ze szklanką octu i dwoma szklankami wody i tak przygotowaną mieszankę wlej do butelki z rozpylaczem. Rozpylając płyn na dywan wcieraj go również szczotką we włókna tkaniny. Taki dywan pozostaw do wyschnięcia na 24 godziny i odkurz dywan. By osiągnąć najlepsze rezultaty, warto również wytrzepać dywan na zewnątrz, będziemy mieć wtedy pewność, że pozbyliśmy się przygotowanego specyfiku z włókien dywanu. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.