Wilgoć w aucie. Jak się jej pozbyć i usunąć przyczyny?

Wilgoć we wnętrzu auta może pojawić się z różnych powodów. Za każdym razem niesie ze sobą negatywne skutki, zarówno dla pojazdu, jak i samopoczucia kierowcy, i pasażerów. Warto zatem przyjrzeć się przyczynom nadmiernej wilgoci i usunąć nie tylko objawy.

Wilgoć w aucieWilgoć w aucie fot. shutterstock

Przyczyny wilgoci w aucie

Zima to czas kiedy do środka pojazdu trafia więcej wody. Zbiera się ona w dywanikach i pod nimi, do tego niedrożny system wentylacji i otrzymujemy skutki w postaci zaparowanych szyb, nieprzyjemnego zapachu i idealnych warunków do rozwoju pleśni i drobnoustrojów. Z reguły zabieramy się wtedy za walkę z objawami, wykorzystując takie metody jak: rozłożenie gazet  pod dywanikami, wożenie w kabinie syntetycznego żwirku dla kotów, czy skarpety wypełnionej ryżem  Te metody nie likwidują jednak przyczyn. 

Przyczyn wilgoci może być wiele. Najtrudniejsze w usunięciu są powody związane z nieprawidłowościami w konstrukcji. Z takim problemem najlepiej udać się do specjalisty. Przyczyny mogą być związane z naturalnym procesem zużycia materiałów. Korozja blachy, parciejąca guma - wpływają na możliwości dostawania się wody do wnętrza kabiny. W takim przypadku konieczna może być np. wymiana starej uszczelki. Do częstych przyczyn należy zaniedbanie wymiany filtra kabinowego i związane z tym nieszczelności, a także pozostawianie w pojeździe wielu zbędnych przedmiotów, czy regularne zawilgocenie w okolicach dywaników. 

W jaki sposób pozbyć się wilgoci z auta?

Nie istnieje jeden, dobry sposób na pozbycie się wilgoci. Warto mieć na uwadze, że niektóre doraźne metody usuwają jedynie skutki, ale docierając do przyczyn problemu. Przykładem może być pochłaniacz wilgoci do auta, który nie rozwiązuje przyczyn, a jedynie likwiduje objawy. 

Przede wszystkim walkę z wilgocią trzeba rozpocząć od dobrego przewietrzenia auta. Należy pozbyć się z auta niepotrzebnych rzeczy i wymienić elementy, które zużyły się czy uległy zniszczeniu. Warto zadbać o czystość we wnętrzu pojazdu, odświeżyć tapicerkę, wymienić stare, zawilgocone dywaniki. Bardzo dużo wilgoci znajduje się siłą rzeczy na dywanikach. Śnieg przenoszony na butach roztapia się i przenika do wykładziny wyściełającej podłogę. Z podszybia należy usunąć zalegające liście, sprawdzić stan uszczelek w drzwiach i dachu. Jednym z elementów, o którym dużo osób zapomina, jest filtr kabinowy. Gdy jest niedrożny, szyby zaczynają nadmiernie parować i pojawiają się brzydkie zapachy. Nie można też zapominać o bagażniku. Wodę tam zgromadzoną warto co jakiś czas wycierać. Dobrze jest także udać się do warsztatu i dokonać pełnej inspekcji blacharskiej.

Pamiętajmy, że tylko kompleksowa walka z przyczynami sprawi, że problem nie będzie nawracał. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.