Jak pielęgnować grudnik? Gdy to zrobisz, zakwitnie ponownie!

Grudnik, znany też jako zygokaktus bądź kaktus Bożego Narodzenia, to kwitnąca zimą roślina doniczkowa. Podpowiadamy, jak pielęgnować grudnik i co zrobić, by kwiat zakwitł ponownie.

GrudnikGrudnik fot. shutterstock

Grudnik - roślina kwitnąca zimą

Grudnik pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Brazylii, gdzie w naturze porasta drzewa oraz skały. Jego pochodzenie sprawia, że grudnik ma dość specyficzne wymagania uprawowe, ale też dzięki temu zaczyna kwitnąć na przełomie listopada i grudnia, czyli brazylijską wiosną.

Jak pielęgnować grudnik?

Ziemia dla zygokaktusa

Grudnikowi powinniśmy zapewnić ziemię, która dobrze przepuszcza wodę, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Polecane są gotowe mieszanki dla epifitów.Trzeba także pamiętać o warstwie drenażu w doniczce, gdyż korzenie grudnika nie mogą leżeć w mokrej ziemi.

Podlewanie i nawożenie 

Grudnik magazynuje wodę w łodygach, a zatem dobrze znosi okresowe niedobory wody. Roślinę podlewamy umiarkowanie, tak aby ziemia była lekko wilgotna. Grudniki lubią zraszanie wodą. Warto co kilka tygodni nawozić roślinę np. biohumusem lub nawozem do kaktusów i sukulentów. 

Co zrobić, aby grudnik zakwitł ponownie

Grudnik to roślina, która lubi wypoczywać. Aby grudnik zakwitł ponownie, trzeba zapewnić mu dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy – od sierpnia do października, drugi – po przekwitnięciu rośliny, na przełomie lutego i marca. W tym okresie grudnik należy ustawić w chłodniejszym miejscu, ograniczyć podlewanie i zrezygnować z nawożenia.

Gdy pod koniec roku pojawią się nowe pąki kwiatowe, nie wolno przestawiać rośliny w inne miejsce. Przenosiny w okresie kwitnienia mogą spowodować utratę kwiatów. Najczęściej grudniki mają lekko zwisający pokrój, dlatego doniczkę z rośliną najlepiej postawić tak, aby pędy mogły swobodnie zwisać, pamiętając, aby bez potrzeby nie przestawiać doniczki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.