Doniczkowa ukośnica - pod tą nazwą kryje się znana w naszych domach roślina!

Pod tajemniczą nazwą ukośnica, kryje się znana nam wszystkim begonia. Podpowiadamy jak uprawiać tę roślinę w naszych domach.

Ukośnica - częściej znana nam jako begoniaUkośnica - częściej znana nam jako begonia Fot. Pexels

Begonia zwana również ukośnicą należy do rodziny begoniowatych, a 1000 gatunków tej rośliny może się między sobą różnić kolorystyką liści, kwiatów i pokrojem rośliny. Skąd się wzięła nazwa ukośnica? Wszystkie gatunki, mimo ich wielkiego zróżnicowania mają niesymetryczne liście. Połowa liścia jest większa od drugiej - stąd właśnie mniej popularna nazwa - ukośnica. 

Begonie są roślinami o niewielkich wymaganiach, przez co dosyć dobrze dostosowują się do niesprzyjających warunków. Begonie są polecane osobom, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie i szukają rośliny, która wytrzyma zaniedbania i popełnione błędy. 

Jak uprawiać begonie?

Znamy bardzo wiele odmian begonii i mogą mieć one zróżnicowane wymagania, jednak podczas uprawy warto korzystać z podstawowych zasad, dzięki którym zapewnicie im jak najlepsze warunki. Większość gatunków potrzebuje żyznego i przepuszczalnego podłoża, a gleba w której rosną powinna być lekko wilgotna, jednak nie mokra. Nie podlewaj begonii, gdy wyczuwasz mokrą glebę. By zapewnić optymalne warunki, koniecznie pamiętaj również o drenażu, dzięki któremu skutecznie ograniczysz choroby korzeni. 

Begonie powinny być nawożone od wiosny do jesieni, średnio co 3 tygodnie. Nawóz do begonii powinien zawierać większą ilość fosforu, gdy chcemy zadbać o kwitnące odmiany. Liściaste odmiany potrzebują nawozu z azotem i potasem.

Więcej o: