"Kaplica Sykstyńska Pompejów" ponownie otwarta po prawie 20 latach! Piękny obraz luksusowego życia sprzed wieków!

Dom Wettiuszów został otwarty ponownie dla zwiedzających po prawie 20 latach prac konserwacyjnych!

Skąd nazwa "Kaplica Sykstyńska Pompejów"?

Jeden z budynków we włoskim parku archeologicznym, który został utworzony na terenie zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku Pompejów, jest pozostałością po luksusowej willi. Należała ona przed laty prawdopodobnie do  wyzwolonych niewolników i pozwala nam podejrzeć jak wyglądało życie  bogatych mieszkańców w cieniu wulkanu. Budynek ten wyróżnia się bogactwem malowideł ściennych, stąd właśnie używana często nazwa: Kaplica Sykstyńska Pompejów. 

Ponowne otwarcie po 20 latach

Przez ostatnie 20 lat obiekt ten pozostawał zamknięty i wyłączony ze zwiedzania, ze względu na trwające w nim prace renowacyjne. 10 stycznia 2023 roku ta wyjątkowa i odrestaurowana obecnie posiadłość została ponownie otwarta dla wszystkich chętnych. A ich z pewnością nie brakuje. 

Willa wyróżnia się niesamowitymi malowidłami ściennymi, a doskonale zachowane freski przedstawiają wiele niezwykłych scen z mitologii. 

Przed wybuchem Wezuwiusza Pompeje były zachwycającym miastem, a dzięki malowidłom wykonanym w Willi możemy choć trochę poznać jak wyglądała praca mieszkańców Pompejów i okoliczna flora i fauna. Dodatkowo historyczne malowidła przedstawiają również tańczące bachantki a także wizerunki między innymi Achillesa i Heraklesa. 

Najbardziej znany jest jednak dziedziniec, ten otoczony kolumnami ogród, pełen jest rzeźb kupidynów i  zachwyca odwiedzających marmurowym wykończeniem. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.