"Kaplica Sykstyńska Pompejów" ponownie otwarta po prawie 20 latach! Piękny obraz luksusowego życia sprzed wieków!

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
25.01.2023 09:25
Dom Wettiuszów został otwarty ponownie dla zwiedzających po prawie 20 latach prac konserwacyjnych!

Skąd nazwa "Kaplica Sykstyńska Pompejów"?

Jeden z budynków we włoskim parku archeologicznym, który został utworzony na terenie zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku Pompejów, jest pozostałością po luksusowej willi. Należała ona przed laty prawdopodobnie do  wyzwolonych niewolników i pozwala nam podejrzeć jak wyglądało życie  bogatych mieszkańców w cieniu wulkanu. Budynek ten wyróżnia się bogactwem malowideł ściennych, stąd właśnie używana często nazwa: Kaplica Sykstyńska Pompejów. 

Ponowne otwarcie po 20 latach

Przez ostatnie 20 lat obiekt ten pozostawał zamknięty i wyłączony ze zwiedzania, ze względu na trwające w nim prace renowacyjne. 10 stycznia 2023 roku ta wyjątkowa i odrestaurowana obecnie posiadłość została ponownie otwarta dla wszystkich chętnych. A ich z pewnością nie brakuje. 

Willa wyróżnia się niesamowitymi malowidłami ściennymi, a doskonale zachowane freski przedstawiają wiele niezwykłych scen z mitologii. 

Przed wybuchem Wezuwiusza Pompeje były zachwycającym miastem, a dzięki malowidłom wykonanym w Willi możemy choć trochę poznać jak wyglądała praca mieszkańców Pompejów i okoliczna flora i fauna. Dodatkowo historyczne malowidła przedstawiają również tańczące bachantki a także wizerunki między innymi Achillesa i Heraklesa. 

Najbardziej znany jest jednak dziedziniec, ten otoczony kolumnami ogród, pełen jest rzeźb kupidynów i  zachwyca odwiedzających marmurowym wykończeniem.