"Zakopane, Zakopane!" wystawa w Desa Unicum

Od 20 stycznia w DESA Unicum w Warszawie oglądać można zbiór obiektów sztuki związanej z Zakopanem. 31 stycznia dzieła z kolekcji trafią na aukcję.

Zakopane to miejsce wyjątkowe, określane mianem artystycznej zimowej stolicy Polski. Na starannie wyselekcjonowanej wystawie "Zakopane, Zakopane!" zgromadzone zostały obiekty doskonale oddające klimat miasta i zakopiańskiej bohemy. Wśród nich znalazły się niezwykłe prace Witkacego, Zofii Stryjeńskiej, Władysława Hasiora, Andrzeja Wróblewskiego oraz prace artystów związanych ze Szkołą Zakopiańską. To także okazja do zobaczenia zabytkowego sprzętu narciarskiego, wspaniałych przykładów zakopiańskiego rzemiosła i pamiątek z legendarnej restauracji Stanisława Karpowicza – miejsca spotkań artystów. Przystanek obowiązkowy dla wszystkich miłośników gór i zakopiańskiej sztuki! 

 Każda z naszych inicjatyw realizuje misję – promocji kultury, popularyzacji twórców, budowania kultury mecenatu. „Zakopane! Zakopane!" to jednak wydarzenie absolutnie szczególne – takie natężenie wspomnień, sentymentu, malowniczych obrazów i motywów, które pokolenia Polaków niosą w sercach, zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego też zdecydowaliśmy się już 20 stycznia, niemal dwa tygodnie przed bardzo wyczekiwaną przez kolekcjonerów aukcją, udostępnić cały zbiór szerokiej publiczności. Będziemy szczęśliwi, mogąc się z Państwem dzielić tą radością.

- mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum

Dzieła z wystawy 'Zakopane, Zakopane!'Dzieła z wystawy 'Zakopane, Zakopane!' fot. desa.pl

Magia tatrzańskich szczytów i polan, śnieżne pejzaże, ujęty w portretach witkiewiczowski sznyt zakopiańskich salonów i życia towarzyskiego, pełne wigoru i przepięknych ludowych wzorów prace Zofii Stryjeńskiej. Ukochane przez kolekcjonerów dzieła Jana Stanisławskiego oraz wyjątkowy tusz Andrzeja Wróblewskiego. Duży zbiór rzeźb zakopiańskich, akwarele Władysława Skoczylasa, tkaniny i kilimy, kultowe plakaty.

To rzadko spotykany w jednym miejscu tak ciekawy zbiór obiektów, wiążących się bezpośrednio z Zakopanem i środowiskiem artystycznym, które wykształciło się w stolicy polskich Tatr w latach 20. XX wieku.

'Zakopane, Zakopane!''Zakopane, Zakopane!' fot. desa.pl

Za kluczowe dzieła w katalogu aukcyjnym należy uznać obrazy Zofii Stryjeńskiej, Witkacego, Jana Stanisławskiego oraz Tadeusza Brzozowskiego, duży zbiór rzeźb zakopiańskich, akwarele Władysława Skoczylasa, tusz Andrzeja Wróblewskiego, tkaninę Jolanty Owidzkiej "Ściana fakturalna" ‘Giewont’", plakat „Zima w Polsce". Z rzemiosła artystycznego na uwagę zasługują kilimy projektu Kazimierza Brzozowskiego oraz krzesło proj. Wojciecha Brzegi. Z pewnością ciekawą grupą obiektów są te związane z historią narciarstwa w Polsce. Oprócz nart, pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego, produkcji pierwszej polskiej wytwórni nart, w ofercie znalazła się rzeźba przedstawiająca narciarkę autorstwa Antoniego Kenara

– mówi Monika Zabiełowicz, koordynatorka aukcji.

Dzieła z wystawy 'Zakopane, Zakopane!'Dzieła z wystawy 'Zakopane, Zakopane!' fot. desa.pl