Osada w Kościelisku wyróżniona w konkursie European Property Awards 2022

Podhalańska osada u stóp Giewontu została polskim laureatem prestiżowego konkursu European Property Awards 2022 oraz zwycięzcą w kategorii Architecture Multiple Residence.

Osada w KościeliskuOsada w Kościelisku fot. karpielsteindel.eu

European Property Awards to jedne z najważniejszych europejskich nagród, których celem jest wyłonienie najciekawszych projektów architektury i wnętrz. Europejska edycja jest częścią organizowanego od prawie 30 lat konkursu International Property Awards, promującego realizacje z całego świata.

Zwycięski projekt - podhalańska osada Modern Hut, to wille w stylu pasterskich szałasów, które doskonałe odzwierciedlają zakopiańskie klimaty. Twórcą nagrodzonej osady jest pracownia architektoniczna Karpiel Steindel Architektura. 

Osada w KościeliskuOsada w Kościelisku fot. karpielsteindel.eu

Luksusowe domki na Podhalu

Inspiracją projektu luksusowych domów w Kościelisku były tatrzańskie szałasy pasterskie, wznoszone tradycyjnie jako schronienie w wyższych partiach gór.  Jak mówi zespół - nadrzędnym celem projektowym było staranne rozplanowanie układu 7 budynków, zapewniające każdemu z nich otwarcie południowych, w pełni przeszklonych ścian szczytowych, na pejzaż Tatr. Przy całej surowości odwołań do prymitywnego budownictwa pasterskiego, budynki emanują ciepłem i elegancją współcześnie zaprojektowanych wnętrz.

Architektura czerpie wprost z natury i wtapia się w otaczający krajobraz. Połączenie drewna za szkłem tworzy zupełnie nowy wymiar budownictwa. Ściany obudowuje lokalny piaskowiec, stanowiąc bezpośrednie odwołanie do tradycyjnych szałasów pasterskich na Podhalu. Wille są przykładem architektury szanującej miejsce, a jednocześnie są wyraźnym znakiem czasu, a którym powstały.