Najgorętszy trend 2023. Styl japandi podbija wnętrza!

redakcja Cztery Kąty, W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe
31.01.2023 15:14
Styl japandi, nazywany także przytulnym minimalizmem, łączy w sobie najlepsze cechy stylu skandynawskiego i japońskiego. Chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób urządzić takie wnętrze i czego nie może w nim zabraknąć? Przeczytaj poniżej!

wnętrze w stylu japandiwnętrze w stylu japandi fot. shutterstock

Styl japandi to połączenie ze sobą stylu skandynawskiego i japońskiego. Z jednej strony styl ten obrazuje minimalizm, czystość, przestronność i przytulność, z drugiej strony zachęca do odnajdywania piękna w niedoskonałościach, co nawiązuje do filozofii wabi-sabi. Japandi łączy zatem najlepsze cechy z dwóch odległych od siebie miejsc kulturowych na świecie tworząc przytulny minimalizm.

Czym jest przytulny, ciepły minimalizm? Jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia prostej, doskonałej jakościowo, spokojnej, harmonijnej, pięknej i przytulnej przestrzeni. Zachowujemy tu idealny balans ilości przedmiotów - nie jest ich ani za mało, ani za dużo. Wszystkie elementy wyglądają ciekawie i są bardzo dobrej jakości. Zasada "mniej znaczy więcej" stawia na jakość, a nie na ilość, a im mniej rzeczy, tym bardziej je widać. Ten styl pokocha każdy, kto docenia jakość!

Kolorystyka stylu japandi to ciepłe odcienie bieli, beże brązy, kolory taupe, oliwka oraz  karmel. Barwy ziemi idealnie wpisują się w ten styl. Oczywiście, nie wszystkie elementy muszą być w ciepłych odcieniach. Warto szukać balansu między ciepłymi i chłodniejszymi barwami. 

Przytulność do takiego wnętrza można wprowadzić za pomocą odpowiednich materiałów. Pamiętajmy, że wnętrza nie odbieramy jedynie za pomocą wzroku. Zmysł dotyku jest równie ważny. Jest to jeszcze bardziej widoczne,  gdy przedmiotów we wnętrzu jest stosunkowo niewiele. Postawmy na naturalne materiały: len, bawełnę, drewno. Świetnie sprawdzą się różne gatunki drewna, piękna ceramika, jutowe dodatki, lniane czy bawełniane poduszki, wełniane koce, ręcznie tkane dywany. Jakościowe, naturalne dodatki o neutralnej kolorystyce to esencja stylu. 

Organiczne kształty są wpisane w DNA stylu japandi. Są to np. obłe sofy, stoliki, lustra o nieregularnych liniach i dodatki pozbawione kantów. Chodzi tu o zbalansowanie wszystkich elementów - z powodzeniem możemy łączyć surowe linie z organicznymi dodatkami, by w ciekawy sposób przełamywać symetrię.

Kolejnym elementem, jakiego nie może zabraknąć w stylu japandi, są oczywiście rośliny! Dodają one wnętrzu spokoju i harmonii. Postawmy na większe, okazałe egzemplarze. 

Zapomnij, że wszystko w twoim wnętrzu musi być idealne, równe i bez skazy! Autentyczność i historia zawarta w przedmiotach wprowadza nutę oryginalności do wnętrza. W tej stylistyce dobrze sprawdzą się rustykalne dodatki, takie jak: wazony, rzeźby patery,  które dodadzą charakteru i przytulności. Takie akcesoria stanowią ponadczasowe piękno. Zestawione z nowoczesnymi elementami sprawiają, że wnętrze staje się niezwykle ciekawe. 

Więcej o: