Muszki w kwiatach doniczkowych - jak się ich pozbyć? Napar z tego warzywa jest wyjątkowo skuteczny!

Kiedy zauważymy pierwsze muszki w kwiatach - reagujmy natychmiast! Zwlekanie w tej sytuacji pozwoli im rozprzestrzenić się na dobre. Skąd biorą się uporczywe muszki i jak zapobiegać ich inwazji?

Muszki w kwiatach doniczkowychMuszki w kwiatach doniczkowych fot. shutterstock

Skąd się biorą małe muszki w doniczce?

Małe muszki, czyli ziemiórki mogą się u nas znaleźć z wielu miejsc. Możemy przynieść je wraz z workiem nowej ziemi. Równie dobrze mogą już być zadomowione w nowej roślinie w sklepie. A może po prostu muszki wleciały do nas poprzez uchylone okno. Dróg jest naprawdę wiele.

Gdy tylko zauważymy ich obecność, nie czekajmy. Gdy to zignorujemy, bardzo szybko może okazać się, że kwiatów nie da się już uratować. Rośliny, których korzenie zostają naruszone przez larwy ziemiórki, zaczynają zmieniać kolor i powoli zamierać.

Sposoby na pozbycie się muszek w kwiatach doniczkowych

Wymiana podłoża z czyszczeniem i kąpielą korzeni 

Usunięcie starego podłoża z dokładnym oczyszczeniem korzeni może okazać się niezbędnym krokiem. Przed przesadzeniem do nowego podłoża warto wymoczyć korzenie w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.

Lep na ziemiórki

Charakterystyczne kartoniki w żółtym kolorze są niezwykle skuteczne na muszki ziemiórki. Lgną one do tego koloru, na nic nie zważając!

Wabik na muszki 

Muszki w kwiatach chętnie lgną do octowego zapachu.  Preparat na ziemiórki powinien składać się z wody, octu oraz kilku kropel płynu do mycia naczyń. Postaw kilka szklanek z taką emulsją, a szkodniki wyginął. Co zrobić w przypadku larw w donicach? Tu pomocny będzie czosnek.

Napar z czosnku na ziemiórki

Czosnek na ziemiórki jest naprawdę skuteczny! Do zwalczania larw ziemiórek w podłożu możemy wykorzystać wywar z czosnku. Przygotuj główkę czosnku oraz wrzątek. Zalej gorącą wodą czosnek, odczekaj, aż woda przestygnie, i rozcieńcz miksturę przynajmniej litrem wody. Wlej roztwór do doniczek. 

Specjalistyczne środki na muszki w kwiatach

Jeśli powyższe metody nie przyniosły rezultatu, trzeba zastosować specjalistyczne środki dostępne w większości marketów czy w internecie. Czasami, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z plagą lub zwlekaliśmy z działaniem zbyt długo - po prostu nie ma innego wyjścia. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.