Dobór metody czyszczenia powinien być również uzależniony od rodzaju i stopnia zabrudzenia – lekko zabrudzoną kanapę wystarczy delikatnie odświeżyć, np. przy pomocy pary, ale większe plamy mogą wymagać silniejszych środków. Jeśli zabieramy się za czyszczenie skórzanej kanapy, środki dobierzmy z wyjątkową uwagą, by nie uszkodzić powierzchni. Podobnie sytuacja wygląda z czyszczeniem kanapy z zamszu.
Czyszczenie welurowej sofy
Jak w przypadku wielu innych materiałów, tak i w przypadku weluru, warto zacząć od odkurzenia powierzchni mebla. Czyszczenie welurowych mebli to sprawa delikatna, tak jak sama tkanina. Stosujmy łagodne preparaty do czyszczenia. Doskonale sprawdzi się tu soda oczyszczona z dodatkiem cytryny. Do litra wody dodajmy sok z połowy cytryny i łyżeczkę sody oczyszczonej. Znikną nawet oporne plamy. Warto pamiętać, aby przesuwać ścierkę po materiale za pomocą techniki „z włosem" a nie „pod włos". Delikatne welurowe tkaniny zniosą to o wiele lepiej.
Czyszczenie skórzanej tapicerki
Jeśli chcemy wyczyścić kanapę skórzaną, świetnie sprawdzi się mieszanka octu z olejem (1/2 szklanki oleju i 3/4 szklanki octu). Ocet usunie zarudzenia, a olej natłuści skórę i sprawi, że będzie prezentowała się doskonale. Pamiętajmy jednak, by taką mieszankę nakładać małymi porcjami i dokładnie wcierać w tapicerkę.
Czyszczenie zamszowej kanapy
Czym czyścić zamsz, by go nie zniszczyć? Jest to delikatny materiał, łatwo uszkodzić jego strukturę. Do pozbycia się niewielkich plam, zabrudzeń, czy kurzu przyda się szczotka z miękkim włosiem lub specjalna gumka do zamszu. Zamsz źle znosi płyny. Gdy na zamszową powierzchnię rozleje się jakaś ciecz, przyłóżmy papierowy ręcznik, aby nie dopuścić do wchłonięcia się płynu do struktury zamszu, a tym samym jego odbarwienia. Nie usuwajmy plam z zamszu za pomocą wody! Nie tylko ich nie usunie, ale też pogorszy stan materiału.
Do usunięcia zabrudzeń z zamszowej tkaniny doskonale nadaje się pasta zrobiona z mleka i sody oczyszczonej (jedna szklanka mleka na łyżeczkę sody). W powstałej mieszaninie należy namoczyć ściereczkę, odsączyć ją z nadmiaru roztworu, po czym pocierać zabrudzenia. Po wyschnięciu pocieramy plamę gumką do zmazywania.
A czym pozbyć się tłustych plam z zamszu? Posypmy plamę mąkę ziemniaczaną lub talkiem i pozostawmy na kilka godzin. Teraz wystarczy już tylko odkurzyć mebel.
Pozbywanie się plam z materiału
Najlepszy środek do czyszczenia kanapy z materiału-plecionki to roztwór wody z octem. Szklankę octu rozcieńczamy w 1 l ciepłej wody. Następnie zwilżamy w tym roztworze ściereczkę i delikatnie rozprowadzamy po całej powierzchni sofy. Płyn do mycia naczyń również świetnie radzi sobie z tłuszczem i zaschniętym brudem. Przygotujmy mieszaninę złożoną z wody i kilku kropel płynu.
Jeśli chcemy, by nasza kanapa zawsze prezentowała się efektownie i estetycznie, przede wszystkim dbajmy o jej czystość na bieżąco – odkurzajmy, pozbywajmy się sierści i dobierajmy środki i metody czyszczenia zależne od materiału obiciowego.