Dąb Fabrykant, to wyjątkowe sto osiemdziesięcioletnie drzewo, które rośnie w łódzkim parku im. ks. bp Michała Klepacza, a obecnie jest najbardziej znanym europejskim drzewem, dzięki prowadzeniu w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku 2023.
To jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce liczy na nasze wsparcie, a przed nami już ostatni tydzień głosowania.
Głosy na dęba Fabrykanta – można oddawać do 28 lutego na stronie www.treeoftheyear.org
20 lutego czyli w przeddzień utajnienia wyników, łódzki dąb ma ponad 31 tysięcy głosów i prowadzi w europejskim plebiscycie. W środę liczba głosów zostanie utajniona, ale głosować będziemy mogli jeszcze przez tydzień.
Dąb Fabrykant w Łodzi wyróżnia się wspaniałą koroną, która osiągnęła ponad 33 metry.
Pod koniec XIX wieku tereny znane nam obecnie jako park im. ks. bp Michała Klepacza zostały nabyte przez fabrykancki ród Richterów. Wybudowali oni na zakupionym terenie dwie wille, które otoczyli wyjątkowymi ogrodami ozdobnymi. Drzewostan obecny na tym terenie został częściowo zachowany, dzięki temu obecnie możemy zachwycać się pokrojem tego prawie dwustuletniego drzewa. Dąb Fabrykant rośnie w centrum parku, który do 1994 roku nosił imię Stanisława Worcella.
Dąb Fabrykant był zagrożony w trakcie drugiej wojny światowej. Opowieści głoszą, że funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego poszukiwali skarbu Richterów, który miał być zakopany pod dębem. Ostatecznie jednak zrezygnowali z odkrycia rzekomego skarbu.
Dąb Fabrykant został Drzewem Roku 2022 w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.
A skąd nazwa? Została ona zaproponowana przez biologa, profesora Jana Sicińskiego z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Prawdopodobnie naukowiec chciał tą nazwą złożyć hołd fabrykanckiej historii miasta.