2000 bryłek węgla zawieszonych w katedrze? Wymowny komentarz naszej zależności od paliw kopalnych!

W materiale zamieszczono linki i grafiki reklamowe, redakcja Cztery Kąty
20.02.2023 18:00
Brytyjski projektant stworzył wyjątkową instalację artystyczną. Ponad 2000 bryłek węgla ma być jego sposobem na wzniecenie dyskusji na temat naszej zależności od paliw kopalnych.

CoalescenceCoalescence Fot: Mark Cocksedg/ Paul Cocksedge Studio

Kulista rzeźba o średnicy 6 metrów, zachwyca skalą i przyciąga wzrok. Na pierwszy rzut oka, sprawia ona wrażenie jakby wykonana była z drogocennych kamieni szlachetnych. 

Przygotowanie instalacji

Paul Cocksedge przygotowując swoją instalację poszukiwał kawałków węgla odpowiednich do realizacji jego pomysłu. Te poszukiwania zaprowadziły go do kopalni w południowej Walii, gdzie znalazł jedną z ostatnich czynnych kopalni w Wielkiej Brytanii. W kopalni tej udało mu się znaleźć większe kawałki, niż te dostępne w Londynie. Dzięki temu pozyskał do swojej instalacji bryłki antracytu, czyli najsilniej przeobrażonej odmiany węgla kamiennego, która charakteryzuje się największą zawartością węgla i najwyższą wartością energetyczną ze spalania. 

Poszukiwania te były również przyczynkiem do poszerzenia wiedzy i prowadzenia dodatkowych badań na temat węgla. 

Coalescence

Żarówka o mocy 200W włączona przez rok zużyłaby ponad pół tony węgla. Coalescence wizualizuje tę dokładną ilość przy użyciu ręcznie wierconych i zawieszonych kawałków antracytu, wydobytych w Wielkiej Brytanii. 

Dla mnie osobiście ta praca była sygnałem ostrzegawczym. Widząc ten materiał dosłownie wydobywany z ziemi to było doświadczenie otwierające oczy" mówi Paul. "Podniesienie go do przestrzeni publicznej Katedry w Liverpoolu, szczególnie w czasie, gdy wszyscy mówimy o zużyciu energii, wydawało się trafne".
Jako miejsce spotkania, kontemplacji i refleksji, Katedra w Liverpoolu jest przestrzenią, do której ludzie mogą przyjść, aby znaleźć poczucie radości i cudowności, gdy łączą się z dającymi do myślenia dziełami sztuki, takimi jak Coalescence", mówi -  Dr Sue Jones - zarządzająca katedrą w Liverpoolu
Więcej o: