Tillandsia - kwiat, który podbił nasze serca oryginalną urodą

Tillandsie coraz częściej uprawiane są w domach, przede wszystkim ze względu na ich oryginalny wygląd. Wbrew pozorom, uprawa tillandsii nie jest trudna. Przedstawiamy jej tajniki.

TillandsiaTillandsia fot. shutterstock

Tillandsia - charakterystyka i tajniki uprawy

Oplątwy (Tillandsie) to wyjątkowe rośliny, które podbiły nasze serca wyjątkową urodą i niezwykłym przystosowaniem do życia bez ziemi. Tillandsia to idealna roślina dla początkujących ogrodników. Oplątwy rosną w naturze w tropikalnych strefach obu Ameryk, można je znaleźć również na terenach pustynnych. Potrafią szybko zaaklimatyzować się w naszych mieszkaniach, uznawane są za rośliny niemal bezobsługowe. Te egzotyczne kwiaty świetnie nadają się także do ogrodów wertykalnych. 

Oplątwy mają słabo rozwinięty system korzeniowy. Niewielkie korzenie służą im raczej do czepiania się podpór niż do pobierania wody i pożywienia. Liście oplątw pokryte są tarczkami, którymi pochłaniają wilgoć z powietrza, pobierają wodę oraz zdobywają pożywienie. Ta bardzo istotna cecha przy uprawie i pielęgnacji.

Tillandsia -  pielęgnacja 

Temperatura i wilgotność powietrza

Zalecana temperatura dla oplątw nie powinna spadać poniżej 20°C. Niezbędne jest też zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Dobrym pomysłem przy uprawie oplątw jest używanie nawilżaczy powietrza. 

Optymalne stanowisko

W naturalnym środowisku większość oplątw jest osłaniana przed palącym słońcem przez korony drzew. Idealne więc będzie dla oplątw stanowisko jasne z rozproszonym światłem. Powinno się je uprawiać się w ciepłych, ale przewiewnych pomieszczeniach. Oplątwy uwielbiają dobrą cyrkulację powietrza, jednocześnie nie znoszą przeciągów. Zimą, kiedy światła jest mniej, oplątwy warto przenieść w jaśniejsze miejsce. 

Podlewanie 

Rośliny należy regularnie podlewać, ale tak, aby podłoże zdążyło lekko przeschnąć. Okazy uprawiane na korze podlewa się częściej. Wodę można wlewać bezpośrednio do rozety utworzonej z liści.

Przy uprawie oplątw, kluczowe jest regularne zraszanie roślin, szczególnie w okresie zimowym. Zwykle wykonuje się je kilukrotnie w tygodniu. Zarówno do podlewania, jak i zraszania najlepiej używać  odstanej, miękkiej wody. Pierwsze oznaki przesuszenia to wyginanie liści. W takim wypadku roślinie zaleca się zapewnić kąpiel w letniej wodzie przez kilka godzin. Następnie należy pozostawić ją w wannie lub zlewie bez podstawki, aby odprowadzić nadmiar wody.

Nawożenie

Oplątwy pobierają niezbędne do życia składniki odżywcze z powietrza. Dlatego powinno się je nawozić przy użyciu spryskiwacza. Najlepiej użyć w tym celu gotowego, dedykowanego dla oplątw nawozu w spreju. Jeśli stosujemy kąpiele – raz na dwa, trzy tygodnie warto dodać do wody kilka kropel nawozu.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.