Rewolucja w Tate Britain. Dzieł kobiet ma być tyle samo co mężczyzn!

Zmiana ekspozycji w Tate Britain to prawdziwa rewolucja. Czołowe brytyjskie muzeum zdecydowało się wprowadzić parytety. Ruch ma na celu lepsze wyeksponowanie prac, których autorkami są kobiety.

Tate Britain - muzeum sztuki brytyjskiej (malarstwa i rzeźby) w LondynieTate Britain - muzeum sztuki brytyjskiej (malarstwa i rzeźby) w Londynie Fot. Unsplash/ Samuel Regan-Asante

Brytyjskie muzeum postanowiło skierować uwagę na kobiety artystki. W ramach nowego projektu ekspozycji, połowę kolekcji obejmującej dzieła od XVII wieku, będą stanowiły obrazy i rzeźby wykonane przez kobiety. 

Dotychczas zdecydowana większość dzieł w galerii była autorstwa mężczyzn, jednak tej wiosny ulegnie to zmianie. Rewolucja w Tate Britain to pierwsza tak wielka i całościowa zmiana stałej ekspozycji. Pracownicy jednego z największych muzeum w Wielkiej Brytanii zapowiadają, że obrazów będzie więcej, a nieeksponowane dotychczas dzieła kobiet zawisną obok najsłynniejszych brytyjskich malarzy takich jak William Blake, David Hockney, John Constable czy William Turner.

Dzięki tej zmianie obok obrazów męskich twórców będziemy mogli podziwiać dzieła między innymi: Bridget Riley, Tracey Emin, Kudzanai-Violet Hwami, Rachel Jones czy Lydii Ourahmane.

Celem wprowadzenia parytetów w brytyjskim muzeum jest sprawienie, by po wielu stuleciach dominacji mężczyzn w sztuce oddać głos ich koleżankom po fachu. Artystki były przez lata niedoceniane i niereprezentowane w świecie sztuki. Większość światowych ekspozycji prezentuje głównie dzieła artystów płci męskiej. W tym roku mamy szansę zobaczyć w końcu coś nowego.

Nowa ekspozycja powstaje pod kierownictwem Alexa Farguharsona, czyli dyrektora Tate Modern. Będziemy mieli szansę zobaczyć ponad 800 prac namalowanych przez brytyjskich artystów i artystki, którzy tworzyli przez ostatnie 500 lat. 

Nowe ekspozycje Tate Britain będą uosabiać nasze zaangażowanie w rozszerzanie kanonu i dywersyfikację brytyjskiej historii sztuki

- powiedziała w oświadczeniu Polly Staple, dyrektor kolekcji sztuki brytyjskiej w muzeum.

W ostatnich latach wprowadziliśmy do kolekcji Tate wiele niesamowitych dzieł, a odwiedzający wkrótce będą mogli zobaczyć te nowe nabytki zawieszone obok bardziej znanych i lubianych klasyków.

Jednym z najważniejszych obrazów, który będzie można oglądać na nowej stałej ekspozycji, będzie olejny portret namalowany przez Joan Carlile w latach 1650-55. Joan uważana jest za pierwszą kobietę w Wielkiej Brytanii, która była profesjonalną malarką. 

Inicjatywa Tate Britain to wspaniały krok, by zwiększyć widoczność kobiet w sztuce. Mamy nadzieję, że również inne instytucje sztuki i kultury pójdą za przykładem płynącym z Wielkiej Brytanii. 

Nowa ekspozycja będzie dostępna od 23 maja 2023 roku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.