Najstarsza spłuczka świata! Wyjątkowe znalezisko odkryte w ruinach pałacu w Chinach

Do tej pory wynalazek pierwszej spłukiwanej toalety przypisywany był angielskiemu dworzaninowi Sir Johnowi Haringtonowi w 1596 roku. Jednak nowe odkrycie archeologów może świadczyć, że inna cywilizacja znacznie wyprzedziła anglika.

Pierwsza i jedyna spłukiwana toaleta odnaleziona w Chinach.Pierwsza i jedyna spłukiwana toaleta odnaleziona w Chinach. Fot. Twitter @HKPOTATO4

Archeolodzy prowadzili wykopaliska w dwóch dużych budynkach pałacowych w sercu miasta Yueyang. Obszar Yueyang City był używany jako stolica za czasów wielu starożytnych chińskich dynastii. Podczas wykopalisk w jednym z tych budynków archeolodzy natknęli się na toaletę. Znaleźli część wewnętrznej deski klozetowej i rury prowadzącej w kierunku zewnętrznego kanału ściekowego, brakowało jednak jej górnej części. Rekonstruując toaletę, badacze zdali sobie sprawę, że miała ona zaawansowany system spłukiwania wody podobny do nowoczesnych toalet.

Jest to pierwsza i jedyna toaleta spłukiwana, która została kiedykolwiek odkopana w Chinach. Wszyscy na miejscu byli zaskoczeni, a potem wszyscy wybuchneliśmy śmiechem

- powiedział Liu Rui, badacz z Instytutu Archeologii przy Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Spłukiwana toaleta jest konkretnym dowodem na to, że starożytni Chińczycy przywiązywali wagę do warunków sanitarnych 

- powiedział Liu Rui

Badacze zagłębiają się teraz w znalezisko i mają nadzieję dowiedzieć się czegoś o diecie i zwyczajach żywieniowych, badając glebę znalezioną w toalecie pod kątem śladów ludzkich odchodów.

Spłukiwana toaleta ma około 2200 do 2400 lat. Dokładny wiek jest trudny do określenia, zrujnowane budynki pałacu były wykorzystywane przez wieki, aż do początków dynastii Han. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.